Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury przypomina, że dzisiaj (21 sierpnia) urodziła się księżna Dorota de Talleyrand-Périgord. To już 225 rocznica urodzin władczyni Żagania, o której wciąż pamiętają mieszkańcy miasta.

Księżna urodziła się 21 sierpnia 1793 r. w Berlinie, zmarła 19 września 1862 r. w Żaganiu. Wychowywała się bez rodziców, którzy w tym czasie podróżowali po Europie. Takie wówczas panowały obyczaje. – Dorastała na dworze matki chrzestnej, księżnej Luizy Radziwiłł – opowiada miłośniczka postaci Doroty, Maria Piątek z Towarzystwa Przyjaciół Żagania. – Jej nauczycielem był Scypion Piattoli. Erudyta, pedagog, sekretarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zakulisowy polityk, działający na rzecz Polski oraz Rosji. Pierwszą, młodzieńczą miłością był książę Adam Czartoryski, ale jako 16-latka została wydana za Edmunda de Talleyranda, który wówczas miał 22 lata.

Małżeństwo zakończyło się rozwodem, zaś Dorota została towarzyszką życia stryja jej męża, Karola de Talleyrand-Perigord, który był ministrem spraw zagranicznych Francji. Wraz z nim weszła na najważniejsze salony Europy, gdzie mogła udzielać się dyplomatycznie. Miała bardzo staranne wykształcenie, była inteligentna, oczytana i urodziwa. Dzięki temu była jednym z ważnych negocjatorów w czasie Kongresu Wiedeńskiego. W 1811 r. zmieniła wiarę z protestanckiej na katolicyzm. W czasach jej panowania Żagań przeżywał rozkwit, a pałac stał się europejskim salonem, na którym bywali najznakomitsi przedstawiciele świata kultury, polityki i sztuki. Wśród nich król Fryderyk Wilhelm IV i Franciszek Liszt. Korespondowała z Fryderykiem Chopinem i Aleksandrem Fredrą. Zgromadziła wielką kolekcję rzeźb, obrazów, manuskryptów i mebli. Stworzyła piękny park. Zbudowała szpital, ufundowała kilka szkół, odbudowała kościół i wieżę ratuszową. W chudych latach dokarmiała swoich poddanych darmową żywnością, tworzyła dla nich nowe miejsca pracy. Cieszyła się wielką miłością ze strony mieszkańców miasta. Zmarła w 1862 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Na jej pogrzeb z terenu księstwa przybyło 10 tysięcy ludzi. Pochowana została w kościele św. Krzyża w Żaganiu.

Przez 20 lat swojego panowania zapisała się złotymi zgłoskami w historię miasta. Jej imię nosi Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7, a także bulwar nad Bobrem.

Małgorzata Trzcionkowska

Na zdjęciu portret księżnej z Pałacu Książęcego w Żaganiu.