Ok. 8 tysięcy Polaków w latach 1939-40 była przetrzymywana w Dulagu Kunau, czyli w dzisiejszym Koninie Żagańskim. W ich upamiętnieniu i zbadaniu terenu dawnego obozu uczestniczyło żagańskie Muzeum Obozów Jenieckich, Lubuska Grupa Eksploracyjna Nadodrze i pasjonaci historii.

W sobotę 29 września w lesie za Koninem Żagańskim został odsłonięty głaz, upamiętniający miejsce, w którym przetrzymywano polskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli niemieckiej m.in. po kampanii wrześniowej. – W marcu zgłosiła się do mnie grupa zapaleńców, która chciała zbadać teren – opowiedział Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej. – Oczywiście pomysł był świetny i zgodziłem się bez wahania, ale nie spodziewałem się, że efekty prac będą tak imponujące. Gdy przyjechałem w maju do Konina, byłem zaskoczony tak wieloma artefaktami, które udało się znaleźć.

– Były między innymi guziki i korpusówki – zaznaczył Marek Łazarz, dyrektor żagańskiego muzeum. – Wśród nich znaleźliśmy na przykład korpusówki strzelców podhalańskich, stąd nasze zaproszenie wystosowane do Krosna.

Do Żagania i Konina przyjechali; plutonowy Przemysław Stachera, starszy kapral Ireneusz Stokłosa i starszy szeregowy Marcin Nieckarz z 22. karpackiego batalionu piechoty górskiej, z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Krośnie. – W Żaganiu byliśmy wielokrotnie – powiedzieli nam żołnierze. – Ale nigdy nie było okazji, żeby odwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich. Dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że na tym terenie byli przetrzymywani strzelcy podhalańscy.

Podhalańczycy ze wzruszeniem oglądali korpusówki znalezione na terenie Dulagu, w MOJ.

W uroczystości w lesie brali udział harcerze, mieszkańcy Żagania, Iłowej i okolic. Wojewodę reprezentował wicewojewoda Robert Paluch.

Tekst i foto Małgorzata Trzcionkowska

Obelisk znajduje się w lesie za Koninem Żagańskim, w kierunku Żar.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

Dulag Kunau – przejściowy obóz jeniecki dla żołnierzy polskich w Koninie Żagańskim