Sobotni (10 listopada) koncert dla niepodległej zapełnił całą widownię sali Kryształowej Pałacu Książęcego. Zainteresowanych wydarzeniem artystycznym było tylu, że organizatorzy musieli dostawiać krzesła.

Honorowym gościem wieczoru była Genowefa Jałoszyńska z Żagania, która 11 grudnia kończy 100 lat. Z tej okazji burmistrz Daniel Marchewka wraz z zebranymi zaśpiewał dla niej „200 lat”, a także wręczył dyplom i kosz kwiatów. Burmistrz przywitał również burmistrza elekta Andrzeja Katarzyńca, który przyszedł na koncert.

Muzyków oklaskiwał również burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, który wziął udział w wydarzeniu wraz z małżonką.

Pani Genowefa przyszła na koncert z córką Leokadią Araszewicz. Stulatka wstała z miejsca i z wielkim wzruszeniem wysłuchała życzeń od kilkuset osób.

W pierwszym rzędzie zasiedli też kombatanci, a wśród nich Żaganianin Roku, 94-letni Piotr Gubernator, który razem z całą salą zaintonowały Mazurka Dąbrowskiego.

Wieczór był niezwykły również z powodu artystów. Na scenie znalazło się ok. 30 muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu, 70 śpiewaków z chóru Octava i z PSM, a także dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 na osiedlu Moczyń, które na początku wydarzenia odtańczyły pięknie poloneza.

Publiczność otrzymała śpiewniki, dzięki którym cała sala intonowała pieśni patriotyczne.

Małgorzata Trzcionkowska

Galeria Fot. Adam Żyworonek

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.