Aż 75 lat czekała na odkrycie obrączka Wayne’a Gotke, którą zgubił podczas niewoli w Stalagu Luft III w Sagan. Wkrótce cenna pamiątka zostanie przekazana rodzinie jeńca, która mieszka w USA.

Wayne Gotke otrzymał obrączkę od swojej ukochanej żony Ann. W jej wnętrzu wygrawerowano napisy: „Ann to Wayne 1942” oraz żydowskie słowo Mizpah, pochodzące z biblijnej Księgi Rodzaju. Jest ono tłumaczone jako „wieża obserwacyjna” i oznacza bardzo silne emocjonalne więzi między ludźmi, którzy zostali rozdzieleni. W przypadku Wayne Gotke i Ann Smith przez II wojnę światową. Obrączka była świadectwem miłości i przywiązania.

Wayne Gotke z Teksasu podczas wojny był nawigatorem bombowca B-24. Został zestrzelony w 1943 r. nad terytorium Niemiec i trafił do Stalagu Luft III w Sagan. – We wrześniu 1943 r. lotnicy amerykańscy zostali przeniesieni do sektora południowego – opowiada Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. – W. Gotke zamieszkał w baraku nr 139.

We wrześniu tego roku obrączka została odnaleziona podczas prac porządkowych na terenie ruin baraku 139. Leżała w studzience ściekowej barakowej łaźni. Można przypuszczać, że została zgubiona przez jeńca podczas kąpieli. – Postanowiliśmy sprawdzić, do kogo należała – kontynuuje M. Łazarz. – Szybko okazało się, że w spisach w tym baraku mieszkał tylko jeden Wayne. Dzięki kontaktom w USA udało się również odnaleźć jego rodzinę, która była bardzo wzruszona niezwykłym odkryciem. Były jeniec Stalagu Luft III zmarł w 1979 roku.

– Prześlemy obrączkę synowi Wayne’a Gotke – kończy dyrektor. – To nie była prosta sprawa, bo najpierw trzeba było uzyskać zgodę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby obrączka trafiła do rodziny.

Małgorzata Trzcionkowska

Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Obozów Jenieckich.

Wayne Gotke drugi od lewej. Zdjęcie wykonane w sektorze północnym Stalagu Luft 3 w 1943 roku.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.