Koncert Noworoczny, przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia, w czwartek 10 stycznia br., zgromadził w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego bardzo liczne audytorium – rodziców, dziadków, przyjaciół i wielu melomanów – mieszkańców Żagania. Swoją obecnością zaszczycili go również Zastępca Burmistrza Żagania Sebastian Kulesza (prywatnie ojciec dwojga uczniów Szkoły), Przewodniczący Rady Miasta Adam Matwijów, zaprzyjaźniony Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański (także ojciec jednego z uczniów, solistów koncertu), Dyrektor żagańskiego Centrum Kultury Beata Tołpa, Prezes Żagańskiego Pałacu Książęcego Paweł Lóssa  i wielu innych znakomitych gości.

W programie koncertu znalazły się świąteczne piosenki i kolędy (jako, że staropolską tradycją śpiewamy je aż do początku lutego), utwory muzyki filmowej, rozrywkowej i jazzowej, ale także przykłady muzyki „poważniejszej” zaprezentowanej przez solistów. W roli tych ostatnich wystąpili najlepsi uczniowie – laureaci przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej, konkursów krajowych i międzynarodowych: skrzypaczki Katarzyna Kurczewska i Maja Cichoń (dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Lubuskiego, stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci), akordeonistka Daria Leszcz, waltornista Piotr Najdek i perkusista Hubert Lichtański, którym towarzyszyły na fortepianie Anna Mirska i Maria Kuna.

Pięknie zaprezentowały się zespoły kameralne: duet fortepianowy Aleksandra Ledwoch i Martyna Koman, trio saksofonowe uczniów Krzysztofa Krzyśków, który w jednej z kompozycji dołączył do zespołu, nonet mieszany pracujący pod kierunkiem Karoliny Czernisz-Tuz, która tradycyjnie także zawsze dołącza do swoich podopiecznych, i która towarzyszyła następnie na fortepianie szkolnemu chórowi oraz zespoły perkusyjne przygotowane przez Oskara Zembika (który nie tylko dołączył do uczniów, ale do udziału w ich prezentacji zaprosił także swą małżonkę – kontrabasistkę; później dołączyła ona do szkolnej orkiestry).

Pięknym punktem programu były prezentacje Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, prowadzonego przez Monikę Maszkowską. Chór przedstawił krótki, ale urozmaicony program – w różnych obsadach, także z udziałem solistów.

Zawsze oczekiwana jest przez żagańskich melomanów Szkolna Orkiestra. I tym razem stanęła na wysokości zadania proponując swoim admiratorom zarówno opracowania kolęd i melodii świątecznych, jak i (w karnawałowym nastroju) przeboje zespołu „ABBA”. Zespół pracuje w tym roku pod kierunkiem Karola Kota, a dołączyli doń nauczyciele Wasyl Wierbickij oraz (najmłodszy w zespole pedagogów) trębacz Jakub Ogrodniczak.

Koncert zakończyła piękna kolęda w rytmie naszego narodowego tańca – poloneza – „Bóg się rodzi”, wykonana przez połączone zespoły: chór i orkiestrę.

Kolędowo-karnawałowe spotkanie z muzyką poprowadzili Monika Maszkowska oraz dyrektor Szkoły Hubert Dziedzic, który złożył wszystkim noworoczne życzenia, zapraszając jednocześnie na kolejny koncert dla społeczności Żagania, który odbędzie się w czerwcu.

Muzyka w wykonaniu najmłodszych adeptów tej sztuki została przyjęta ogromnie ciepło i życzliwie, a uczniowie żagańskiej Szkoły raz jeszcze udowodnili, jak bardzo potrzebni są swojemu miastu, które znane jest ze swych artystycznych tradycji.

galeria foto Adam Żyworonek