14 lipca 2019 roku o godzinie 11.00 zapraszamy Państwa na pierwszy ze spacerów krajoznawczych po Żaganiu. Osoby zainteresowane zapraszamy na peron 3 dworca kolejowego w Żaganiu.

Towarzystwo Przyjaciół Żagania zaprasza na pierwsze wspólne odkrywanie Żagania, miasta pogranicza śląsko-łużyckiego o bogatej i pasjonującej historii, dawnej stolicy Księstwa Żagańskiego. Wędrowanie, przemierzanie przestrzeni pozwala odkryć inny (nieznany lub mało znany, daleki od utartych szlaków) pejzaż kulturowo-historyczny. Idea jaka przyświeca tej ofercie, to propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie wiedzy historycznej z tradycją rajdów i wycieczek pieszych.

Organizatorzy zapraszają w niedzielę na 3 peron 3 świeżo wyremontowanego dworca kolejowego w Żaganiu. Miejsce to ma szczególnie symboliczne znaczenie – jeszcze kilka dekad temu był to jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w południowo-zachodniej Polsce. Tutaj przenikało się wiele szlaków i historii, a pociągi odjeżdżały w siedmiu kierunkach. Przed wojną przejeżdżał tędy słynny “Latający Ślązak” czy mniej znany Balkanzug, łączący Berlin ze Stambułem. Tutaj mocniej biły serca lotników alianckich tuż po słynnej Wielkiej Ucieczce w 1944 roku.

Z dworca wyruszymy w kierunku trasy wiodącej przez park górny, jedną z najpiękniejszych, a zarazem najmniej znanych części malowniczego zespołu pałacowo-parkowego. Przemierzając kanion rzeki Bóbr dotrzemy do Kępy Ludwika, elektrowni wodnej z 1898 roku oraz byłego neogotyckiego zespołu szpitalnego ufundowanego przez księżną Dorotę de Talleyrand-Périgord. Zwieńczenie spaceru nastąpi w parku przednim przed monumentalnym Pałacem Książęcym, jedną z najważniejszych budowli barokowych w Polsce. Stąd będzie można dostrzec założenie osi widokowej nazywanej Osią Birona. Wyznaczała ona perspektywę łączącą niegdyś trzy części parku.

Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy również z innych względów. Zachęcamy do przybycia osoby spoza Żagania. O godz. 10:53 na peron 3 przyjeżdża pociąg z Wrocławia (wyjazd o godz. 8:49, skomunikowana przesiadka w Legnicy). Ze względu na to dogodne połączenie kolejowe mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska oraz innych miejscowości mogą przybyć bezpośrednio na spacer. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest bezpłatne. W trakcie jego trwania będzie można jednak przekazywać wolne datki na wsparcie przedsięwzięcia.

Odkrywanie Żagania to inicjatywa mająca na celu promocję wyjątkowego miasta, popularyzowanie turystyki pieszej oraz fascynującej historii. Zachęcamy wszystkich pasjonatów wędrówek do przybycia, a mieszkańców do podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z miastem. Zachęcamy do spacerowania!

Przewodnikami w odkrywaniu Żagania będą: Halina Dobrakowska – wieloletnia przewodniczka miejska, przewodnik sudecki i dolnośląski, pilot wycieczek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania oraz Mariusz Wieczerzyński – pomysłodawca projektu, filozof i regionalista, redaktor.

Kolejne spacery z cyklu Odkrywanie Żagania odbędą się tego lata w następujących terminach:

28.07 (niedziela), godz. 11:00, zbiórka: pl. gen. Maczka – Spacer szlakiem miejskich murów obronnych

10.08 (sobota), godz. 16:00, zbiórka: pod pomnikiem Keplera – Spacer filmowy

31.08 (sobota), godz. 16:00, zbiórka: przed Pałacem Książęcym – Spacer niespodzianka