Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa odbyły się 11 lipca w Żarach. Rozpoczęto je sygnałem syren alarmowych upamiętniającym ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Następnie na cmentarzu komunalnym rozpoczął się Apel Pamięci.

– Pochylając głowy w skupieniu i zadumie, upamiętniamy cierpienie, prześladowanie i męczeństwo Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej oraz ofiarę krwi i życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny – można było usłyszeć przy Krzyżu Wołyńskim.

Na cmentarzu w Żarach oddano cześć mieszkańcom i obrońcom Kresów Wschodnich, zaatakowanych przez sowieckiego agresora w 1939 r. Przywołano ofiary zbrodni wołyńskiej, których członkowie rodzin byli obecni na apelu. Przywołano też mieszkańców wielu setek miejscowości, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Podczas apelu pamięci cześć oddano także Ukraińcom, którzy nie akceptowali ludobójstwa, ostrzegali Polaków, udzielali im schronienia, płacąc za to najwyższą cenę – cenę życia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich. Żagań reprezentował burmistrz Andrzej Katarzyniec wspólnie z zastępcą Sebastianem Kuleszą.

Foto i tekst: Wojciech Olejarz