W sobotę odbył się trzeci już w tym sezonie spacer krajoznawczy z cyklu Odkrywanie Żagania współorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania i Urząd Miasta Żagań. Tym razem spotkanie dotyczyło czasów współczesnych, gdyż motywem przewodnim była tematyka filmowa. Wydarzenie tradycyjnie już zgromadziło duże grono osób zainteresowanych odkrywaniem często nieznanego oblicza miasta i jego historii.

W 1965 roku Żagań stał się prawdziwą areną filmową. Wiosną do miasta przybyła ekipa kręcąca I serię serialu „Czterej pancerni i pies”, zaś latem Janusz Morgenstern rozpoczął tu zdjęcia do filmu „Potem nastąpi cisza”. Podczas spaceru opowiedzieliśmy o przyczynach wyboru takiej lokalizacji oraz odwiedziliśmy miejsca, w których kręcono wybrane ujęcia.

Spacer filmowy stał się szczególną okazją do spełnienia idei naszych spotkań. Odżyło wiele wspomnień, gdyż część osób uczestniczących w spotkaniu pamięta tamte czasy i okoliczności powstawania tych znanych produkcji. Dzięki filmom była to również znakomita okazja do poznania nieistniejącego oblicza Żagania.20 lat po II wojnie światowej w panoramie starego miasta nadal dominowała zwarta, historyczna zabudowa. Filmowcy skrzętnie to wykorzystali, tym samym utrwalając obraz, w którym już wkrótce przeszłość miała przenikać się z nowymi czasami.

Rozmawialiśmy również o znanych filmach, które choć nie powstały w Żaganiu, nawiązują bezpośrednio do historii bądź postaci związanych z miastem. Odkrywaliśmy również nieistniejące kina, takie jak np. kino Włókniarz. O jego kulturotwórczej roli oraz turnieju telewizyjnym Bank Miast z 1975 roku w pasjonujący sposób opowiedział Jan Mazur, kierownik żagańskiego USC.

Spacerowi jak zwykle towarzyszyła sympatyczna i przyjazna atmosfera. Po raz kolejny zaproponowaliśmy autorski szlak i krajoznawczą przygodę.

Przewodnikami byli Halina Dobrakowska, prezes TPŻ oraz Mariusz Wieczerzyński, autor szlaku filmowego i pomysłodawca projektu. Wsparcie fotoreporterskie zapewnili Jan Mazur oraz Wojciech Kasprzyk.

Kolejny spacer Odkrywanie Żagania odbędzie się 31 sierpnia (sobota) o godz. 16:00. Zbiórka przed Pałacem Książęcym.

Materiał nadesłany przez: Mariusz Wieczerzyński

Zdjęcia: Wojciech Kasprzyk i Jan Mazur