7 sierpnia 2019 roku zakończył się pierwszy etap Żagańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Przedstawili Państwo 26 pomysłów, które warto ująć w przyszłorocznym budżecie miasta. Wszystkie wnioski są obecnie weryfikowane przez wydziały merytoryczne urzędu. Zgodnie z wymaganiami, jakie określono w uchwale dotyczącej budżetu obywatelskiego, wskazane przez mieszkańców w propozycjach lokalizacje muszą stanowić własność gminy, a zadania wpisywać się w dokumenty planistyczne. Ponadto oszacowywane są koszty realizacji poszczególnych propozycji, tak aby móc określić ich zgodność z limitami określonymi w uchwale (200 tysięcy złotych na zadania duże, 100 tysięcy w przypadku zadań pozostałych). Weryfikacja formalno-prawna złożonych wniosków potrwa do 27 sierpnia. 16 września 2019 roku opublikowana zostanie ostateczna lista zatwierdzonych projektów, a tydzień później rozpocznie się głosowanie.

O każdym z kolejnych etapów Żagańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 będziemy Państwa informować na bieżąco, nieustannie zachęcając do udziału w projekcie. Wśród zgłoszonych w tym roku pomysłów (które podlegają jeszcze ocenie formalnej, a zatem mogą zostać wyłączone z dalszej walki o głosy mieszkańców) znalazły się m.in. pole namiotowe dla kamperów, boisko osiedlowe, zakup sprzętu ratowniczego, budowa oświetlenia, seminarium naukowe, rewitalizacja zieleni miejskiej, festiwale i warsztaty muzyczne, budowa parkingów i ścianki wspinaczkowej, remont przystanków, ławka solarna, budowa miejskiej toalety w centrum, budowa stacji napraw rowerów, utworzenie mini zoo ze ścieżką edukacyjną, recyklomat, zakup sceny plenerowej, pumptrack, murale oraz tężnia solankowa.

Pomysły, które spełnią wymagania Budżetu Obywatelskiego 2020, poddane zostaną Państwa ocenie w trakcie głosowania (od 24 września do 4 października 2019 roku). Póki co oczekujemy na zakończenie procesu weryfikacji wniosków, trzymając kciuki za ich poprawność.