W 2019 roku Historyczne Kolegium (Historisches Kolleg) z siedzibą w Monachium przyznało nagrodę dla Ulinki Rublack za książkę o Johannesie Keplerze „Der Astronom und die Hexe”.

Nagroda w wysokości 30.000 euro, nazywana również niemiecką nagrodą historyków (Deutscher Historikerpreis), przyznawana jest co trzy lata począwszy od 1983 roku, za publikacje w dziedzinie nauk historycznych, które zajmują się problematyką niezbadanych dotychczas obszarów.

Ulinka Rublack pochodzi z Niemiec, od 1996 pracuje na Uniwersytecie w Cambridge. Przedmiotem jej badań jest historia wczesnonowożytna. Wydana w 2015 roku w języku angielskim książka „The Astronomer and the Witch: Johannes Kepler’s Fight for His Mother” opowiada o dramacie rodzinnym astronoma, którego matka została posądzona o czary. Przekład niemieckojęzyczny ukazał się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Klett Cotta.

Cieszy nas ta nagroda, ponieważ postać astronoma związana jest z Żaganiem. W ostatnich latach życia Kepler przyjął zaproszenie Albrechta Wallensteina i w lipcu 1628 roku przybył do miasta. Warto również przypomnieć, że za sprawą Keplera rok później sprowadzono do Żagania prasę drukarską i rozpoczęto druk dzieł astronoma.

Żródło: https://www.historischeskolleg.de/aktuelles.html

https://www.hist.cam.ac.uk/directory/ucr10@cam.ac.uk

Zdjęcie: https://www.klett-cotta.de/buch/Geschichte/Der_Astronom_und_die_Hexe/96721