Rekordowa liczba, bo aż 141 uczniów żagańskich szkół podstawowych i absolwentów gimnazjów, zapracowało w ubiegłym roku na stypendia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki oraz w sporcie. Osiągnięte w minionym roku szkolnym sukcesy sprawiły, że od września 2019 roku do czerwca roku przyszłego najzdolniejsi otrzymywać będą Stypendia Burmistrza Miasta Żagań. Te wyjątkowe wyróżnienia przyznawane są każdego roku w trzech formach – jako nagroda jednorazowa lub stypendium wypłacane co miesiąc przez dziesięć miesięcy, w dwóch wysokościach (130 złotych miesięcznie przy stypendium I stopnia i 80 złotych przy stypendium II stopnia).

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w sali Kryształowej Pałacu Książęcego 16 października 2019 roku. Wzięli w niej udział nasi najzdolniejsi uczniowie wraz z opiekunami i pedagogami oraz gospodarze miasta. Burmistrz Andrzej Katarzyniec podziękował za wspólny wysiłek rodziców i uczniów, którego owocem są dzisiejsze nagrody. Zastępca Sebastian Kulesza wyraził zadowolenie z obecności w tak elitarnym gronie – elitarnej grupie młodzieży rozwijającej swoją wiedzę i pasję. Przewodniczący rady miasta Adam Matwijów podziękował obecnym za całoroczną pracę i promocję Żagania na arenach sportowych oraz w konkursach przedmiotowych odbywających się w całym kraju.

Zanim przystąpiono do wręczania stypendiów, na scenie wystąpiło troje nagrodzonych uczniów. Monika Wojtysiak, Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty UM, prowadząca uroczystość, zaprosiła na scenę Martynę Bielewicz, Martynę Hawryluk i Julię Żołyńską. Dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności w grze na skrzypcach, śpiewie i tańcu. Po tej małej próbce talentów naszych najzdolniejszych uczniów przystąpiono do wręczania stypendiów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki oraz w sporcie. Oto lista najlepszych z najlepszych:

Stypendia pierwszego stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki w roku szkolnym 2018/2019 otrzymali: Jagoda Błażałek (PSP 2), Mateusz Kowalski (PSP 5), Jakub Janas (PSP 7), Karolina Sobieszek (PSP 7), Maksymilian Siergiej (PSP 7), Bartosz Wacławiak (PSP 7), Adam Palczyński (PSP 7); z klas gimnazjalnych – Martyna Trela, Julia Jóźwik, Karolina Jakubowicz, Karolina Sokołowska, Konstanty Sikora, Filip Wielgosz i Wanessa Świerkowska z PSP 5.

Stypendia drugiego stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki otrzymali: Marta Jabłońska (PSP 1), Paweł Wołczek i Anna Jopek (PSP 2), Patrycja Adamczyk i Kacper Anklewicz (PSP 3), Iga Fornal (PSP 4), Filip Babiarz, Filip Kowalik, Dominika Kulesza, Barbara Grzybowska, Joanna Adamowicz, Łukasz Psyk, Kacper Obuchowicz, Kacper Przędzielewski, Karolina Baka, Claudia Michalska i Dominika Błaszczuk z PSP 5, Aleksandra Walukiewicz, Zuzanna Wasilewska, Witold Łęcki i Marcel Tomaszek z PSP 7; z klas gimnazjalnych – Aleksandra Baszko, Tymoteusz Otto i Anastazja Lipińska z PSP 5 oraz Marta Kantek, Kacper Wołowski, Martyna Kłujsza i Szymon Stebelski z PSP 7.

Stypendium jednorazowe za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki otrzymali Marcin Lembicz i Łukasz Kantek z PSP 3.

Stypendium II stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki otrzymali Julia Maćkowiak, Klaudia Wilusz i Anna Pilarczyk z klas gimnazjalnych PSP 7.

Stypendium jednorazowe za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku szkolnym 2018/2019 otrzymali Martyna Hawryluk (PSP 2) oraz Martyna Bielewicz (PSP4); z klas gimnazjalnych PSP 7 Dominika Miętek.

Stypendium I stopnia za wybitne osiągnięcia w sporcie w roku szkolnym 2018/2019 otrzymali Julia Żołyńska i Wiktoria Szwarc z PSP 1, Szymon Stelmasik (PSP 4), Karolina Marchewka i Oliwia Poznańska (PSP 7), z klas gimnazjalnych Wiktoria Gabriel i Natalia Sokołowska z PSP 5, Oliwia Rybacka, Wiktoria Rusikiewicz, Kamila Kędzierska, Dominika Łażewska, Oliwia Paprocka i Julia Mirosław (PSP 7).

Stypendia II stopnia za wybitne osiągnięcia w sporcie w roku szkolnym 2018/2019 otrzymali Aleksander Matusiewicz, Wojciech Kubalewski, Piotr Kozłowski, Michał Bojczuk, Kryspin Madeja, Gracjan Muszyński, Szymon Olko, Aleksander Pawlak, Krystian Tworzydło, Jakub Żembrowski, Mateusz Truchlewski, Izabela Strzelecka, Oliwia Sztukowska, Aleksandra Sieńko i Julia Kozieja (PSP 1), Tomkiewicz Igor (PSP 2), Pankiewicz Filip i Izabela Masternak (PSP 4), Mariusz Horbowy, Katarzyna Chylińska i Paweł Lniak (PSP 5), Zuzanna Zygadło, Aleksandra Szuber, Malwina Szeliga, Marta Sielska, Karolina Ptasińska, Zuza Konisiewicz, Karolina Morek, Paulina Morek, Oliwia Krygier, Emilia Koczan, Oliwia Janas, Gabriela Głowacka, Katarzyna Blaurok, Wiktoria Florczak, Natalia Ganczar, Karolina Ciepielowska, Pola Faligowska, Szymon Babisz, Kacper Hekert, Gracjan Budziłło, Patryk Hawryluk, Marcel Hanusek, Wiktor Jurecki, Jakub Kan, Jakub Misztal, Bartosz Kołtonowski, Gracjan Nadajczyk, Aleksander Radzikowski, Dominik Nadkowski, Kamil Szubert, Patryk Wieczorek, Hubert Węgier, Wiktor Borowski, Dominik Celka, Kacper Grajek, Oliwier Mroczkowski, Dominik Olszewski, Oskar Marciniak, Maksym Żabko, Michał Zubik, Aleksander Węgier, Wojciech Wachniewski, Paweł Rodenko, Justyna Mariańczyk, Weronika Kulikowska, Julia Dumin, Hanna Koryga, Roksana Staniucha, Hanna Tarant i Izabela Kuleczka z PSP 7; z klas gimnazjalnych Agnieszka Rohde z PSP 5 oraz Tomasz Jakubas, Julia Wróblewska i Zofia Cieplicka z PSP 7.

Stypendium jednorazowe za wybitne osiągnięcia w sporcie w roku szkolnym 2018/2019 przyznano Aleksandrze Franczyk z PSP 4, Aleksandrze Seminowicz z PSP 7 oraz Mateuszowi Seminowiczowi z PSP 7.

Na zakończenie uroczystości wręczono również nagrody za współzawodnictwo sportowe realizowane w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w minionym roku szkolnym w dwóch kategoriach wiekowych. Zarówno w Żagańskich Igrzyskach Dzieci, jak i w Żagańskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5. Puchary odebrał dyrektor placówki, Tomasz Szewczyk.

ŻAGAŃSKIE IGRZYSKA DZIECI

I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

ŻAGAŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że przyznane środki pomogą Wam rozwijać swoje pasje.