Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Żaganiu zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze” organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znalazła się w gronie 100 szkół podstawowych w całej Polsce, które miały szansę realizować projekt, dotyczący podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.

W ramach konkursu uczniowie z klasy VII b mogli uczestniczyć w lekcjach o dostępności, które były prowadzone przez wychowawczynię klasy Panią Bogumiłę Kowalik. Materiały dydaktyczne, które szkoła otrzymała z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, pomogły zrealizować zajęcia w ciekawy i niebanalny sposób. 30 października 2019 w szkole odbyły się warsztaty z dostępności dla uczniów dla klas Vc, VI a, VI b, VI c, VII a i VII b. Zajęcia w interesujący sposób poprowadzili profesjonalni trenerzy delegowani przez organizatorów konkursu z Warszawy. Uczniowie m.in. mogli wczuć się w rolę osób niewidomych, niesłyszących, poruszających się o kulach… Była to niesamowita lekcja życia.

„Szkoła Pamięta”

Uczniowie i nauczyciele PSP nr 5 w Żaganiu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła pamięta” zaplanowanej na 25 października. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzili miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla naszej społeczności.

Materiał nadesłany przez PSP nr 5