Towarzystwo Przyjaciół Żagania informuje, że zakończono prace nad utworzeniem nowej trasy turystycznej pn. Żagańskie dziedzictwo księżnej Doroty. Na trasie znajdują się obiekty zabytkowe związane z życiem i historią księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand-Périgord: Zespół pałacowo-parkowy (Pałac Książęcy wraz z parkiem krajobrazowym), pl. Słowiański (budynek dawnej administracji książęcej oraz Dom Wdowi), wieża dawnego kościoła ewangelickiego (obecnie wieża widokowa), Poaugustiański Zespół Klasztorny (Pomnik Historii), wieża ratuszowa w Rynku oraz Zespół Szpitalny św. Doroty. W ramach projektu uzupełniono również turystyczne oznakowanie zabytków.

Projekt został zrealizowany dzięki współfinansowaniu ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i we współpracy z Urzędem Miasta Żagań. Przyczynił się do włączenia społeczności lokalnej w realizację zadań na rzecz rozwoju turystyki w regionie. Jego dalekosiężnym celem jest popularyzacja wiedzy wśród mieszkańców oraz turystów na temat bogatej historii miasta i lokalnych atrakcji turystycznych. Projekt stanowi wartościowe i potrzebne uzupełnienie oferty turystycznej Żagania. Opracowany został jako spójna koncepcja, zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym.

Zachęcamy do spaceru szlakiem księżnej Doroty. Pierwszy punkt trasy znajduje się przed żagańskim Pałacem Książęcym. Wszelkie niezbędne informacje zawarte zostały w bezpłatnym folderze informacyjnym pt. „Żagańskie dziedzictwo księżnej Doroty”, który jest dostępny m.in. w siedzibie Urzędu Miasta Żagań, Centrum Informacji Turystycznej oraz Żagańskim Pałacu Kultury. Zapoznając się z jego zawartością, mogą Państwo odbyć podróż szlakiem najcenniejszych i najbardziej imponujących żagańskich zabytków. Folder dostępny jest również online pod tym linkiem.