12 stycznia 2020 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Żaganiu. Na scenie ustawionej na placu generała Maczka wystąpiły zespoły wspierające to wyjątkowe wydarzenie. Wokół placu stanęły stoiska, w których można było skosztować słodkości za datek do puszki. W ten sposób już wcześniej rozpoczęto zbieranie pieniędzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu oraz w trakcie zajęć wszystkich sekcji działających przy Żagańskim Pałacu Kultury. Po przekazaniu dobrowolnego datku do puszki można było w niedzielę skorzystać z porad stylistki Kingi Borkowskiej, zagrać w turnieju piłkarskim, potrenować z BBL, przejechać się drezyną ze Stowarzyszeniem Kolei OK1, zwiedzić Pałac Książęcy z przewodnikiem, odwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich, pospacerować z “Piechurami” lub obejrzeć jeden z przygotowanych seansów rodzinnych. Każde z zaproponowanych wydarzeń spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Również żagańskie licytacje. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się zebrać 45 195,88  złotych (35 euro, 1 dolar). Wśród wolontariuszy nie zabrakło oczywiście przedstawicieli samorządu.

W trakcie 28. Finału WOŚP zbierano środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji, skupiając się na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Cel Finału obejmował także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Jak podano wczoraj w oficjalnym komunikacie Fundacji 28. Finał kończymy dzisiaj z zadeklarowaną kwotą 115 362 894 PLN. Rok temu o tej samej porze, wynosiła ona 92 143 798 PLN!

Foto: Jan Mazur