15 maja zastępca burmistrza Sebastian Kulesza wspólnie z naczelnikiem wydziału oświaty Mariuszem Krugłym odwiedzili żagańskie przedszkola, sprawdzając stan przygotowań na przyjęcie maluchów. W każdej placówce trwają dezynfekcje sal i zabawek. Z podłóg zniknęły dywany, z półek pluszowe maskotki. Pozostały jedynie plastikowe zabawki, które można wyczyścić na koniec dnia. Podzielono je na dwie sekcje, aby dzieci mogły bawić się rotacyjnie. Materiały plastyczne zostały rozdzielone, przygotowano oddzielne zestawy dla każdego dziecka, wszystkie place zabaw odgrodzono… Część przedszkoli wydłużyła w związku z tą sytuacją pracę, aby po wyjściu dzieci móc codziennie dezynfekować pomieszczenia.

Od poniedziałku 18 maja część dzieci wróci do miejskich przedszkoli w Żaganiu. Przy wejściu przestrzegane będą procedury sanitarne, których zakres przekazany został opiekunom. Dotyczy to głównie pomiaru temperatury oraz zakazu wejścia osób z zewnątrz na teren placówki. W żłobku miejskim 7 łóżeczek czeka już na maluszki, które według wstępnych deklaracji w poniedziałek pojawią się w jednostce.

W każdym z odwiedzonych miejsc widać puste półki w pustych i cichych salach. W każdym przedszkolu personel czeka na dzieci i możliwość powrotu do normalności. Według zebranych deklaracji 117 rodziców (spośród 750) przyprowadzi w poniedziałek swoje pociechy do przedszkola.