22.08.2020 (sobota) | godz. 17:00 – 19:00

START: pl. Wolności (skwer)

Wstęp wolny

Zapraszamy na drugi tematyczny spacer krajoznawczy z cyklu (Nie)istniejące. Idea polega na odkrywaniu nieistniejących obiektów żagańskiego starego miasta: konkretnych, jednostkowych budynków i ulic oraz miejsc pełniących określone funkcje, takich jak hotele, restauracje i browary. Istotną rolę odgrywa tu praca z wyobraźnią, polegająca na próbie uchwycenia – za pomocą archiwalnych zdjęć, pocztówek i wspólnego namysłu – nieistniejącego na tle tego, co ocalało. Będzie to też oczywiście okazja do opowieści o tych miejscach w szerszym kontekście historycznym.
Proponowany spacer jest drugą, odrębną autorską trasą, która połączy się koncepcyjnie w jedną całość z pierwszym spacerem z dn. 26 lipca. W ten sposób oba spacery obejmą swym zasięgiem niemal cały obszar historycznego centrum Żagania.

Tradycyjnie już należy podkreślić społeczny charakter spacerów – relacjonowanie historii nie jest tu głównym celem, lecz stanowi tło i pretekst do spotkania, wspomnień oraz dyskusji. Odkrywanie Żagania to wspólne poszukiwania i poznawanie miasta często od nieznanej bądź mało znanej strony. Inicjatywa ma również na celu propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie horyzontu historycznego z tradycją rajdów pieszych.

Prowadzący:

Mariusz Wieczerzyński – mgr filozofii, redaktor, animator kultury; pomysłodawca oraz inicjator spacerów krajoznawczych Okrywanie Żagania. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gościnny udział:

Stanisław Byczkowski – regionalista, nominowany do nagrody Żaganianin Roku 2018, współautor trasy turystycznej „Kamienne ślady przeszłości” w żagańskim Parku Książęcym.

* Przypominamy o konieczności przestrzegania w trakcie wydarzenia aktualnych przepisów dotyczących obowiązującego na terenie kraju reżimu sanitarnego, zachowania zasad dystansu społecznego (obowiązek zachowania 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami albo zakrywanie ust i nosa) oraz przestrzegania aktualnych regulaminów Żagańskiego Pałacu Kultury.

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/297206985067676