28 sierpnia odbędzie się ostatni z cyklu wakacyjnych spacerów po mieście z przewodnikiem. Tematem przewodnim będzie epoka oświecenia i Jan Ignacy Felbiger (1724-1788) w Żaganiu. Spacer poprowadzi regionalistka – przewodnik Halina Dobrakowska. Przypomnimy sobie sylwetkę nieco zapomnianej postaci jaką był Jan Ignacy Felbiger, 50. Opat, Augustianin, pedagog i reformator szkolnictwa, człowiek o wielu talentach.

Felbiger zostaje duchownym  pod wpływem nagłej decyzji i wstępuje w roku 1746 do klasztoru kanoników regularnych. Już w 1758 roku zostaje wybrany opatem, troszczy się o gospodarkę klasztoru oraz jego rozbudowę (w 1764 r. o konwikt – budynek mieszkalny i obserwatorium astronomiczne z wieżą). Prowadzi pierwsze w Europie znaczące obserwacje meteorologiczne, które spisuje wraz z wnioskami na potrzeby rozwijającego się rolnictwa. Buduje w Żaganiu własną drukarnię o przywilejach królewskich, wydając dzieła zreformowane „Obiecadło” czy Katechizm w języku polskim i niemieckim. Zajmuje się też odbudową prowizorycznego dachu po pożarze zespołu klasztornego z 1730 roku, by w 1769 roku wymienić go na trwałe pokrycie dachowe. Jednocześnie, po przeprowadzeniu rozważnych obliczeń, montuje na kościele jeden z pierwszych piorunochronów na Śląsku. Ignacy Felbiger działa w całej Europie, prowadząc badania naukowe od Paryża przez Berlin, Wiedeń do Bratysławy. Kreśli mapy i prowadzi obfitą korespondencję. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to właśnie w Żaganiu stworzono tzw. Kulturę katolickiego Oświecenia.

W trakcie piątkowego spaceru odwiedzimy izbę muzealną w Poaugustiańskim Zespole Klasztornym, gdzie znajdują się dzieła opata oraz pamiątkowe rysunki. Ta niezwykła, a zarazem mało znana postać, warta jest zainteresowania w dobie szybko rozwijającej się techniki oraz szeroko pojętej technicznej kultury.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spacer z przewodnikiem 28 sierpnia 2020 r. Rozpoczynamy o godz. 17.00 przy Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu (ul. Szprotawska 4).