10 września 2020 roku gościliśmy w żagańskim pałacu uczestników Forum Branżowego dla Firm. Organizatorami spotkania byli przedstawiciele amerykańskiej armii: 928. Batalionu Kontraktowego oraz Północno-Centralnego Elementu Kontraktów Terminowych. Amerykanie wyrazili swoje zainteresowanie współpracą z polskimi przedsiębiorcami i stąd wzięła się idea organizacji spotkania dedykowanego lokalnym firmom.

Forum rozpoczęło się o godz. 10.00 w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego przemówieniem zastępcy burmistrza Sebastiana Kuleszy, który podkreślił, że być może udział w spotkaniu będzie dla niektórych przedsiębiorców początkiem realizacji „amerykańskiego snu”. Uczestnicy poznali zasady działania systemu, umożliwiającego ubieganie się o zamówienia rządowe. W systemie tym należy przygotować ofertę, określając usługi lub towary, którymi się dysponuje. Oferty takie należy składać w oparciu o ogłoszenia o zapotrzebowaniu, jakie rząd amerykański wskazuje dla każdego z obszarów stacjonowania swoich wojsk. Organizatorzy spotkania zaprezentowali również zasady podpisywania umów na dostawę towarów i usług oraz zasady obowiązujące przy wystawianiu faktur. Wydarzenie było także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zadawania pytań oraz indywidualnych rozmów z reprezentantami strony amerykańskiej. Warto w tym miejscu podkreślić, że było to pierwsze tego typu spotkanie w Polsce (podobne przygotowywane jest przez Ministerstwo Rozwoju).

Niezwykle cieszy nas wysoka frekwencja w trakcie Forum, w którym udział wzięli nie tylko przedstawiciele lokalnego biznesu, ale również zagranicznych firm czy Ministerstwa Rozwoju. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, wynikającą z obowiązującego reżimu sanitarnego, oraz dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców planujemy organizację drugiego spotkania, o którego terminie poinformujemy na naszej stronie.