Już w przyszłym roku mieszkańcy Żagania będą mieć do dyspozycji miejską plażę na Gryżycach.

W czwartek, 5 listopada 2020 roku, Burmistrz Miasta Żagań Andrzej Katarzyniec podpisał pięcioletnią umowę z Polskim Związkiem Wędkarskim, Okręg w Zielonej Górze, na dzierżawę terenu położonego w Gminie Żagań w obrębie Gryżyc. Dzierżawa obejmuje część stawu  nr 5 wraz ze strefą przybrzeżną oraz częścią terenu stanowiącego hałdę piasku. Podpisanie umowy to pierwszy krok w kierunku uruchomienia procedur administracyjnych oraz podjęcia działań przygotowawczych zmierzających do zorganizowania i prowadzenia miejskiego kąpieliska już od czerwca przyszłego roku

Uporządkujemy i zabezpieczymy teren. Dno stawu zostanie ukształtowane i wypłycone na potrzeby kąpieliska. Plaża będzie poszerzona i wyrównana. Na akwenie stanie pomost i zostaną wyznaczone specjalne strefy: bezpieczna dla małych dzieci oraz część dla umiejących pływać. Bezpieczeństwa mieszkańców będą strzegli ratownicy.
Zostanie też utworzonych kilka innych stref: gastronomiczna, rekreacyjna z placem zabaw da dzieci oraz zaplecze sanitarno-socjalne (toalety, przebieralnie, wypożyczalnia sprzętu wodnego). Wyznaczone zostaną także bezpłatne miejsca parkingowe dla korzystających z kąpieliska.
Już dzisiaj wiemy, że korzystanie z kąpieliska będzie nieodpłatne dla dzieci, osób z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz weteranów. Dla pozostałych obowiązywać będzie symboliczna opłata.

Warto również dodać, że realizacja tego przedsięwzięcia nie oznacza rezygnacji z naszych starań pozyskania środków na remont miejskiego basenu.