Burmistrz Andrzej Katarzyniec zaprosił dzisiaj media do Miejskiego Przedszkola nr 6, aby poinformować o budowie nowego obiektu w Żaganiu. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że największe środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma w województwie lubuskim Żagań. Otrzymaliśmy 4 mln zł dofinansowania na budowę i wyposażenie nowego budynku przedszkolnego.

Jak poinformował w trakcie spotkania burmistrz obecnie rozważane są dwie koncepcje budowy nowej placówki. Zdecydowanie będzie to jednak przedszkole, które zastąpi obecny obiekt przy ulicy Żarskiej. Obiekt ten budowany był w latach 80-tych i miał służyć doraźnym potrzebom gminy. Przy konstrukcji, która nie była wzmacniana, po latach uszkodzenia widoczne są wszędzie – w zbutwiałych zewnętrznych ścianach, osiadających fundamentach, uszkodzonych drewnianych oknach, których z uwagi na konstrukcję budynku nie da się już wymienić. Po oględzinach obiektu wiosną tego roku podjąłem decyzję o budowie nowego przedszkola w Żaganiu – podkreślił burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci i całych rodzin nie można zwlekać z takimi decyzjami.

Burmistrz wspólnie z naczelnikiem oświaty Mariuszem Krugłym omówił dwie rozważane obecnie lokalizacje nowego przedszkola. Decyzja o wyborze jednej podjęta zostanie po spotkaniu z projektantami. Czasu jest niewiele, ponieważ całą inwestycję należy zrealizować do końca 2022 roku. W ubiegłym tygodniu wytypowano dwie możliwe do zagospodarowania na ten cel działki. Pierwsza koncepcja zakłada budowę nowego przedszkola w miejscu starego obiektu przy ulicy Żarskiej. Rozwiązanie to sprawi, że w okresie trwania inwestycji trzeba będzie ulokować w innych obiektach 4 oddziały przedszkolne. Sprawdzane są właśnie możliwości lokalowe pozostałych placówek. Drugie rozwiązanie pozwoli uniknąć ewentualnych czasowych przenosin dzieci do innych oddziałów. Rozważana jest budowa nowego przedszkola na terenie przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7, na działce przy ulicy Konopnickiej. Takie rozwiązanie pozwoli utworzyć kompleks, w którym rodzic zyska możliwość pozostawienia dziecka przedszkolnego i szkolnego w jednej lokalizacji. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu za dwa lata miasto odzyska atrakcyjną działkę w centrum osiedla, którą z powodzeniem można będzie wystawić na sprzedaż.

Budowa nowego przedszkola kosztować będzie około 10 milionów złotych. Pozostałe środki na inwestycję będą pochodziły z kredytu. Jest to jedyny sposób, aby infrastruktura oświatowa w Żaganiu zyskała nowoczesny obiekt, na który od lat czekają dzieci i rodzice.