Na terenie województwa lubuskiego w dniach od 21 maja 2021 roku do 31 maja 2021 roku będzie trwała ogólnopolska akcja diagnozowania w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi pod hasłem MAMO ! MAMO ! MAMMOBUS ! Z okazji Dnia Matki Narodowy Fundusz Zdrowia chce zachęcić  Panie do korzystania z mammografii w mammobusach.

W ramach akcji Mamo! Mamo! Mammobus! mobilne pracownie odwiedzą aż 16 miejscowości województwa lubuskiego, tak aby umożliwić kobietom wykonanie badania, blisko ich miejsca zamieszkania. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce dla pacjenta “Mamo ! Zbadaj się w mammobusie” oraz w zakładce „Profilaktyka”. Znajdują się tam  terminy, miejsca postojów mammobusów, godziny wykonywania badań mammograficznych na terenie naszego województwa wraz z numerami telefonów do rejestracji. Badania w ramach programu profilaktyki raka piersi zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia i są one bezpłatne.

Przypominamy, że program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonanego takiego badania w ramach profilaktyki zdrowotnej. Ponadto dotyczy to pacjentek, które otrzymały w ramach realizacji tego programu w roku ubiegłym, pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego wcześniej, czyli po upływie 12 miesięcy. Program nie obejmuje kobiet, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano już zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Badania wykonywane są w reżimie sanitarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, warto więc się wcześniej zarejestrować pod wskazanymi numerami telefonów, można również przyjść w dniu badania, ale ze zrozumiałych względów należy pamiętać, że liczba miejsc może być ograniczona.

W Żaganiu mammobus pojawi się 26 maja (środa), w godzinach od 9.00 do 15.00 przy Pałacyku na ulicy Jana Pawła II 15 (telefon do rejestracji 68 41 41 411).