Uroczysty apel z okazji Święta Czarnej Dywizji
11 września burmistrz Andrzej Katarzyniec wziął udział w głównych uroczystościach Święta Czarnej Dywizji. Na placu gen. Maczka w Żaganiu zebrali się żołnierze dowództwa Czarnej Dywizji oraz reprezentanci podległych jednostek wojskowych, kombatanci, żołnierze amerykańscy, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych.
Apel rozpoczęto minutą ciszy, oddając hołd ofiarom ataków na World Trade Center.
W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia, nagrody oraz mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
Dowódca Czarnej Dywizji gen. dyw. Piotr Trytek w swoim przemówieniu podkreślił: „Dzisiejszy dzień dla mnie jako dowódcy jest dniem, w którym w sposób uroczysty mogę docenić codzienny trud i wysiłek swoich dowódców, swoich żołnierzy, a także personelu, który wspiera naszą służbę. Jestem jednym z Was już na tyle długo, że wiem na co Was stać! Przekonujecie mnie do swoich pomysłów, rozwiązań, przekonujecie do swoich kompetencji i umiejętności, wierzę w Was i sam wiele się od Was uczę! Widzę w Was wolę walki, determinację, upór w dążeniu do wyznaczonych celów, widzę pancerną pięść! …Widzę w Was odpowiedź na słowa generała Maczka – „Walczcie twardo ale po rycersku”! I to wszystko mnie cieszy. To wszystko doceniam. I za wszystko dziękuję!”
Następnie głos zabrali Wojewoda Lubuski Władysława Dajczaka oraz Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. Stanisław Czosnek.
„Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że po raz kolejny mogę w tak ważnym dniu stawać przed Państwem, jako wojewoda reprezentant rządu polskiego. (…) 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej to bez wątpienia elita polskiej armii i jej pancerne ramię. Kolejny raz powiem, że jestem niezmiernie dumny, kiedy słucham o waszym wielkim profesjonalizmie, o doskonałym wyszkoleniu, o gotowości do obrony granic RP i naszych rodaków. Myślę, że w imieniu wszystkich mieszkańców województwa lubuskiego, mogę złożyć wam wyrazy szacunku i podziękowania oraz powtórzyć jeszcze raz, że jesteśmy z was dumni. Życzę wam dużo zdrowia i żołnierskiego szczęścia i wielkiej satysfakcji z pełnienia tak ważnej służby dla naszej ojczyzny” – mówił w swym przemówieniu Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Dla uczczenia pamięci, o tych którzy przez lata tworzyli 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej i aby uczcić 76. rocznicę istnienia dywizji oraz z okazji 338 rocznicy wiktorii wiedeńskiej z trzech zestawów przeciwlotniczych ZUR 23-2 oddana została salwa honorowa, a orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji odegrała „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”.
Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Święta Czarnej Dywizji była defilada pododdziałów i pokaz dynamiczno-statyczny sprzętu wojskowego. Trasa defilady przebiegała wzdłuż ulicy Dworcowej od Ronda Czterech Pancernych w kierunku ulicy Kolejowej. Defiladę prowadził dowódca uroczystości płk Piotr Kaczmarek, a otwierała ją kompania honorowa wystawiona przez 10 Brygadę Kawalerii Pancernej. Następnie defilowały pododdziały honorowe wystawione przez wszystkie pozostałe jednostki wojskowe podległe dowódcy 11LDKPanc. Za pododdziałami pieszymi zobaczyć można było sprzęt kołowy w tym: KTO Rosomak w różnych wersjach, pojazdy artylerii i przeciwlotnicze, sprzęt łączności i wozy dowodzenia. Kolumnę pojazdów kołowych zamykał ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego SCANIA. Następnie dumnie ruszyły pojazdy wyposażone w gąsienice. Zobaczyć można było przede wszystkim różne wersje czołgu Leopard, wozy zabezpieczenia technicznego, transportery opancerzone oraz bojowe wozy piechoty. Tym razem kolumnę zamykał Transporter Minowania Narzutowego Kroton.
zdjęcia: 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej