Jubileusz 15 lecia partnerstwa miast Żagań-Teltow

W sobotę 2 października w niemieckim Teltow odbyły się uroczyste obchody jubileuszu partnerstwa miast. Żagań współpracuje z tym podberlińskim miastem już od ponad 15 lat.

Wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ świętowano potrójny jubileusz i w sumie 100 lat wzajemnej współpracy. Z tej okazji na wspólne obchody na zaproszenie gospodarzy przyjechali do Teltow przedstawiciele Żagania na czele z burmistrzem Andrzejem Katarzyńcem oraz goście z francuskiego miasta Gonfreville l’Orcher i Ahlen (Niemcy). Z uwagi na obowiązujące zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19 do udziału w uroczystości zaproszono jedynie kilkuosobowe delegacje.

Symboliczna uroczystość, w której uczestniczyli również przedstawiciele czterech stowarzyszeń partnerskich, odbyła się w sali Stubenrauchsaal (nazwanej na cześć urodzonego w Żaganiu Ernsta von Stubenraucha, zasłużonego mieszkańca Teltow) w Nowym Ratuszu, przy akompaniamencie muzycznym w wykonaniu Vladimira Stoupela.

Zebrani goście zostali przywitani przez burmistrza Teltow Thomasa Schmidta, który zauważył, iż: „nie ma chyba dziedziny, w której inwestycje, finansowe lub inne, byłyby tak opłacalne i przynosiłyby takie owoce, jak w przypadku partnerstwa miast”.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec rozpoczął swoje wystąpienie cytując słowa Hellen Keller: „W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele”. Stworzyliśmy „miasto bez granic”, gdzie ludzie spotykają się nieoficjalnie, czując się komfortowo w Żaganiu i w Teltow. Cieszę się z 15 lat wspólnej pracy dla naszych mieszkańców i mam nadzieję, że kolejne potwierdzą i utrwalą naszą tak pięknie rozwijającą się przyjaźń – powiedział burmistrz.

W ramach przypadającego jubileuszu nastąpiło również otwarcie wystawy „Wspomnienia z Żagania”. Do 6 stycznia 2022 roku można będzie oglądać w Bürgerhaus (Ritterstraße 10) w Teltow prace dwóch żagańskich plastyków – Gustawa Lisa oraz Marcina Muszalskiego.

fot. Teltow/Diana Kögl & Dirk Pagels, UM Żagań