17 października 2021 roku odbyły się siódme Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej. Pałac Książęcy w Żaganiu stał się na jeden dzień areną pokazów tradycji i kultury myśliwskiej oraz edukacji leśniczej. Imprezę otworzył burmistrz Andrzej Katarzyniec i starosta Henryk Janowicz. Wydarzenie stało się okazją do wręczenia nagród i odznaczeń. Wśród wyróżnionych znalazł się burmistrz Andrzej Katarzyniec oraz przewodniczący rady miasta Adam Matwijów, którzy otrzymali odznaki “Za zasługi dla Łowiectwa Zielonogórskiego”.

W trakcie VII Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej rozstrzygnięto również konkurs plastyczny “Bliżej lasu, bliżej pól” przeprowadzony pod patronatem Burmistrza Miasta Żagań. W kategorii klasy I-III szkół podstawowych nagrodzono Ninę Bugajewską z żagańskiej Piątki, Ninę Wilk i Aleksandrę Dębowską z PSP nr 2 ze Wschowy, Emilię Jurytę i Darię Sawicką z PSP nr 8 z Żar oraz Nataszę Zdych z PSP w Chichach. Wśród uczniów klas starszych (IV-VIII) doceniono prace złożone przez Karolinę Orzechowską z PSP nr 5 w Żaganiu, Adama Wareckiego z PSP w Świdnicy, Julię Sapływę ze szkoły w Przecławiu, Jagodę Ksiąg z PSP nr 8 w Żarach, Zofię Jaworską ze szkoły w Miodnicy oraz Zuzannę Budasz ze szkoły w Brzeźnicy. Wszystkim dzieciom, które zgłosiły swoje prace, serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy talentu.

Impreza przyciągnęła tłumy. Dzieci uczestniczyły w konkursach przygotowanych przez nadleśnictwa, odpowiadając na pytania i zdobywając Indeks Tropiciela Zwierząt. Na sześciu stoiskach edukacyjnych przekazywano wiedzę na temat fauny i flory leśnej, ochrony przyrody i bezpiecznych zachowań w lesie. Dzieci uczyły się poprzez zabawę. Każdy mógł wziąć udział w pokazie ras psów myśliwskich, obejrzeć pogoń za lisem, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, spróbować kuchni myśliwskiej.

W trakcie Wielkich Łowów członkowie Żagańskiego Stowarzyszenia “Uśmiech Dziecka” z Żagania prowadzili zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Dzięki zebranym środkom uda się zakupić stroje sportowe dla uczniów reprezentujących SOSW z Żagania na zawodach na arenie krajowej. 10 osób skorzystało z punktu szczepień przeciwko COVID-19.