W dniu 22 listopada 2021 roku w Centrum dla zwiedzających w Branitz odbyło się spotkanie grupy sterującej Europejskiego Związku Parków Łużyckich (EZPŁ).

Europejski Związek Parków Łużyckich został założony w 2010 roku w polskich Brodach. Do Związku należy aktualnie 9 obiektów parkowych Brandenburgii, Saksonii i województwa lubuskiego. Są to oba parki Pücklera w Muskau i Branitz, Wschodnioniemiecki Ogród Różany Forst (Łużyce), Parki Przypałacowe w Brodach (Pförten) i Altdöbern, Park Rododendronów w Kromlau, obiekt pałacowy w Neschwitz oraz polskie Pałace i Parki Książęce w Żaganiu (Sagan) i Zatoniu (Günthersdorf). Wszystkie te obiekty parkowe łączy historyczny rozwój, który zawdzięczają znaczącym osobistościom  jak hrabiemu Henrykowi Brühlowi, księciu Hermanowi von Pückler-Muskau czy księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord.

Podczas spotkania przedstawiono realizowane w poszczególnych obiektach parkowych przedsięwzięcia i inwestycje, jak również omówiono dotychczas zrealizowane oraz planowane działania w ramach projektu „Trwałe wzmocnienie i nowe ukierunkowanie Europejskiego Związku Parków Łużyckich 2021”. Ważnym punktem spotkania była dyskusja nad dalszym rozwojem Związku oraz jego przyszłą formą prawną.

W spotkaniu grupy sterującej EZPŁ uczestniczyli Przewodniczący Rady Miasta Żagań Adam Matwijów oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Żagań Kinga Komar.

Więcej na temat spotkania można dowiedzieć się z załączonej informacji prasowej, opracowanej przez miasto Cottbus oraz Fundację Branitz (SFPM).

Informacja prasowa – 22.11.21 spotkanie grupy sterującej EZPŁ