Wczoraj przyjechał do Żagania już piąty transport z darami z Niemiec. Wszystkie przywiezione przedmioty trafiły bezpośrednio do magazynu miejskiego przy ulicy Miodowej 23, skąd zostaną przekazane osobom, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w Żaganiu.

Wszystkie transporty były koordynowane przez nasze miasto partnerskie Teltow oraz pracowników tamtejszego magistratu. Zbiórka odbywała się w podberlińskich miejscowościach Teltow, Kleinmachnow oraz Michendorf. Zaangażowani byli mieszkańcy, urzędnicy, straż pożarna oraz przedsiębiorcy. Zebrane wcześniej dary w dużej mierze skierowane zostały do magazynów centralnych, trafiając na wschód naszego kraju oraz na teren Ukrainy. Żywność oraz środki czystości pozostały w Żaganiu, trafiając do rąk naszych gości.

Jeden z transportów, który dotarł do Żagania 19 marca, zorganizowany został przez Club Rotary z Kleinmachnow, będący członkiem światowej organizacji humanitarnej Rotary International. Club zakupił i przywiózł dary, które przekazano bezpośrednio uchodźcom przebywającym w Żaganiu. Były to artykuły szkolne, odzież, obuwie.

W rozładunek i sortowanie darów zaangażowanych było i jest wiele osób, m.in. pracownicy żagańskiego magistratu i starostwa powiatowego, uczniowie żagańskich szkół oraz OSP w Dzikowicach. Ogromne podziękowania należą się również włodarzom Teltow i Kleinmachnow oraz firmom transportowym za koordynowanie i przewiezienie darów do Żagania. Za pomoc przy rozładunku wczorajszej dostawy darów dziękujemy Sebastianowi Galasiakowi.