Miniony weekend okazał się bardzo aktywny i “przełomowy”. Dzieci i młodzież żagańskich szkół zakończyła naukę, podsumowując rok szkolny 2021/2022. W uroczystych apelach, które odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5, PSP 3 i PSP 1 uczestniczył Zastępca Burmistrza Miasta Żagań Sebastian Kulesza. Gospodarz miasta życzył dzieciom bezpiecznego i udanego wypoczynku, dziękując za rok intensywnej pracy. Jak podkreślali dyrektorzy placówek, był to rok niezwykle trudny ze względu na pandemię koronawirusa oraz wojnę na Ukrainie. Burmistrz Andrzej Katarzyniec spotkał się natomiast z uczniami klas ósmych PSP 7. Każdemu z absolwentów burmistrz życzył spełnienia marzeń. Podkreślał, jak ważna będzie w ich życiu pamięć o miejscu, w którym rozpoczął się ich marsz ku dorosłości. Bez względu na osiągnięte w życiu stanowiska i umiejętności pozostaną oni uczniami “Siódemki”.

Nagrodą za tak intensywny rok pracy było miejskie powitanie wakacji na sportowo na Arenie, koncertowe sobotnie granie na dziedzińcu pałacu dla młodzieży zakończone dyskoteką plenerową oraz niedzielna uczta dla miłośników samochodów terenowych. W piątek zaprosiliśmy dzieci na darmowe dmuchańce i słodycze, zabawy sportowe na świeżym powietrzu, ciekawe animacje i gry terenowe. Do dyspozycji najmłodszych były obiekty kompleksu rekreacyjnego, pociąg retro, kusze, łuki i ogromne dmuchane kule do gry w piłkę.

W sobotę na postawionej na dziedzińcu pałacu scenie zaprezentowały się zespoły rockowe – Trio bo nie kwartet, Mono Mask i The Answer. Gwiazdą wieczoru był Qry, który zgromadził na dziedzińcu tłumy młodych ludzi. Wieczór zakończyła dyskoteka plenerowa. W niedzielę zaprosiliśmy całe rodziny na otwarcie rajdu samochodów terenowych, które w spektakularnym stylu powróciły do Żagania. Za ten udany powrót po latach podziękował organizatorom burmistrz Andrzej Katarzyniec, rozpoczynając Rajd Przyjaźni Poland Breslau. Przez cztery godziny można było obserwować motocykle i samochody przystosowane do jazdy terenowej, które od dzisiaj ścigają się po okolicznych poligonach.

Co robić w trakcie wakacji?

Przygotowaliśmy bardzo bogatą ofertę miejską, każdego dnia zapraszając dzieci i młodzież do udziału w zaplanowanych wydarzeniach. Już 1 lipca uruchomione zostanie kąpielisko na Gryżycach (staw nr 5), które w tym roku dostępne będzie bezpłatnie. W lipcu rozpoczynamy również “Wodne szaleństwo”, czyli bezpłatne korzystanie z basenu Arena dla dzieci i młodzieży z Żagania. Oferta ta dostępna będzie od poniedziałku do piątku od 12.00 do 13.30. Ponadto zapraszamy na kino plenerowe, zajęcia w pałacyku “Kulturalny Dzieciak”, dyskoteki plenerowe, Festiwal Smaków, wycieczki krajoznawcze, warsztaty archeo, Power Rower, gry i zabawy lekkoatletyczne, Filmowe Lato Pogranicza, Strefę malucha, Festiwal Literacki, zwiedzanie biblioteki poaugustiańskiej z przewodnikiem, szkółkę piłkarską, ŻAGAŃ UNDERGROUND FEST, fitness i jogę, Festiwal Rękodzieła, Muzyczne Podróże, Letnią Czytelnię Prasy, Festiwal Tango Barocco, turniej koszykówki, Festiwal Motoryzacyjny, nurkowanie na basenie, Festiwal Baniek i Kolorów, wycieczki rowerowe, soboty w muzeum z przewodnikiem. Szczegóły dostępne są na plakatach i ulotkach wyłożonych dla Państwa w każdej z miejskich jednostek.