Nocne zwiedzanie pałacu

W niedzielny wieczór pałacowe wnętrza rozświetliły światła lampionów niesionych przez żagańskich przewodników w trakcie nocnego zwiedzania. O godzinie 20.00 i 22.00 mieszkańcy mieli okazję zagłębienia się w zawiłą historię pałacu oraz ludzi, którzy go zamieszkiwali i wywierali wpływ na losy ówczesnej Europy. Wystarczy wspomnieć choćby o Albrechcie Wallensteinie dowódcy wojsk cesarskich w czasie wojny 30-letniej, który rozpoczął budowę pałacu, czy Dorocie de Talleyrand-Périgord zaangażowanej w kongres wiedeński i mającej największy wpływ na dzisiejszy wygląd żagańskiego założenia pałacowo-parkowego.

Wieczorne zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Galerii Dobrego Diabła Jerzego Kupczyka mieszczącej się w podziemiach pałacu. Żagański rzeźbiarz przez 15 lat tworzył w drewnie podobizny diabłów, które swym wyglądem nawiązywały do najważniejszych postaci oraz wydarzeń związanych z miastem i regionem. W Galerii można wybić własną monetę oraz zajrzeć w głąb żabiej studni.

W trakcie spaceru po pomieszczeniach pałacu uczestnicy zwiedzania mogli przenieść się w czasie, poznając kolejne etapy przebudowy obiektu i losów księstwa żagańskiego aż do lat współczesnych. Najwięcej czasu poświęcono kongresowi wiedeńskiemu i roli, jaką odegrały w negocjacjach córki Piotra Birona: Wilhelmina Żagańska i Dorota de Talleyrand-Périgord.

Nocne zwiedzanie pałacu zakończyło tegoroczny cykl wakacyjnych wycieczek z przewodnikiem po mieście w ramach Wakacji z Maszkaronem 2022.