17 września, w rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. Aby uczcić pamięć o ofiarach “nieludzkiej ziemi”, które w wyniku przymusowych deportacji zmuszono do podróży w nieludzkich warunkach na Syberię oraz w podziękowaniu za świadectwo, jakie złożyli o tych wydarzeniach Ci, którzy powrócili do kraju, odbyła się dziś wyjątkowa uroczystość. Jej współorganizatorem było Koło nr 9 Związku Sybiraków, którego prezes Jadwiga Jastrzębska przypomniała historię przymusowych deportacji i podziękowała za tak liczne przybycie.
Wzruszający występ przygotowały dzieci z żagańskich szkół podstawowych oraz zespół “On i Oni”. Do zebranych zwrócił się również żagański kombatant porucznik w stanie spoczynku Piotr Gubernator. Podkreślił, że historię Sybiraków poznał dzięki żonie, która jako dziecko wywieziona została wraz z rodzicami na nieludzką ziemię. Nawet po powrocie do kraju nie mogli oni głośno mówić o tym, co spotkało ich na Syberii.
W imieniu władz miasta w uroczystości wziął udział przewodniczący rady Adam Matwijów, który podziękował młodzieży pięknego występu, podkreślając jak ważnym jest pamięć o tych, których zabrała i doświadczyła Syberia.
Oddając hołd Sybirakom przedstawiciele władz miasta – zastępca burmistrza Sebastian Kulesza oraz przewodniczący miejskiej rady Adam Matwijów – złożyli dziś również kwiaty pod Krzyżem Zesłańców Sybiru na cmentarzu komunalnym w Żaganiu oraz pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru.