20 września w Parku Pałacowym w Żaganiu kolejny raz spotkaliśmy się z przyjaciółmi z Forst i z Cottbus, aby wspólnie integrować się i poznawać wzajemnie parki, wchodzące w skład Europejskiego Związku Parków Łużyckich. Zdecydowaliśmy, że najlepszą formą prezentacji naszego parku będzie wycieczka rowerowa. Zabraliśmy młodzież z niemieckich miast oraz dzieci z żagańskiej “Czwórki” w ciekawą podróż “Kamiennymi Śladami Przeszłości” z przewodnikiem. Młodzi ludzie poznali najpiękniejsze zakątki żagańskiego Parku oraz wzięli udział w specjalnie przygotowanych konkursach.

Naszych młodych cyklistów powitał w Żaganiu zastępca burmistrza Sebastian Kulesza, który podziękował za tak liczny przyjazd niemieckiej delegacji. Podkreślił, że sam chętnie porusza się po mieście rowerem. Cieszy go, że właśnie w taki aktywny sposób integrują się grupy dzieci z naszych przygranicznych miejscowości. Sebastian Kulesza zaprosił do odwiedzania Żagania i zapewnił, że podobne spotkania staną się tradycją.

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży odbyło się w ramach projektu „Trwałe wzmocnienie i nowe ukierunkowanie Europejskiego Związku Parków Łużyckich 2021”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.

Europejski Związek Parków Łużyckich zrzesza 9 obiektów parkowych Brandenburgii, Saksonii i województwa lubuskiego, które swój rozwój zawdzięczają znanym osobistościom, takim jak hrabia Henryk Brühl, książę Herman von Pückler-Muskau czy żagańska księżna Dorota de Talleyrand-Périgord.

Głównym celem realizowanego wspólnie projektu „Trwałe wzmocnienie i nowe ukierunkowanie Europejskiego Związku Parków Łużyckich 2021” jest intensyfikacja i pogłębienie współpracy transgranicznej pomiędzy samorządami oraz administracjami parków w Europejskiego Związku Parków Łużyckich, trwałe propagowanie działań konserwatorskich wśród mieszkańców obszaru wsparcia oraz aktywna partycypacja grup i podmiotów społeczeństwa obywatelskiego mieszkańców w zachowaniu, konserwacji i zgodnym z wymogami konserwatorskimi wykorzystaniu obiektów parkowych. W tym roku w Żaganiu odbędą się warsztaty pielęgnacji parku, na które już zapraszamy. Spotykamy się 8 października, aby wspólnie uporządkować Bażanciarnię. Dodatkowo w dniach 20-22 października zapraszamy na polsko-niemiecką konferencję Europejskiego Związku Parków Łużyckich do sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury.