17 listopada 2022 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy obchodziła 75 urodziny. Z tej okazji zaproszono gości na wyjątkową uroczystość. W konwencji rozprawy sądowej zaprezentowano dorobek i historię żagańskiej Książnicy. Biblioteka została oskarżona o nadmierną aktywność, darmowe rozdawanie książek, gier i e-booków, o handel lokalami w mieście i zmiany lokalizacji. W obronie Książnicy jako pierwszy stanął burmistrz Andrzej Katarzyniec, wnosząc o uniewinnienie placówki. Biblioteka jest niewinna stawianych zarzutów. Co więcej ciągle się rozwija, planując rozwój i nową przestrzeń dla swoich pomysłów. Zastępca burmistrza Sebastian Kulesza dodatkowo podkreślił, że to bardzo dobrze, że dzieci są zmuszane do czytania. Jednym z takich dzieci był on, który jako dziecko trafił do biblioteki i zasypany został książkami. W podobnym duchu wypowiadali się inni obecni. Jedynie radna Małgorzata Klorek wniosła o zamknięcie biblioteki z całym zespołem. Ironicznie postulowała zamknąć książnicę, bo zdecydowanie za dużo robi w mieście.

W trakcie uroczystości dyrektor Magdalena Śliwak odebrała dyplom potwierdzający zdobyty przez nią tytuł Lubuskiego Bibliotekarza Roku 2020, który wręczyła jej Anna Polus, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Norwida w Zielonej Górze. Pani dyrektor życzyła żagańskiej placówce nieustającego zainteresowania i wsparcia władz miasta prowadzoną przez nią działalnością.

Z okazji 75-lecia każda z bibliotekarek otrzymała skrzynkę na książkę od przełożonej, kwiaty od zastępcy burmistrza oraz nagrodę finansową od burmistrza Żagania. Dodatkowym prezentem były nowe regały biblioteczne, które już służą bibliotece. Od licznie przybyłych przyjaciół placówka otrzymała prezenty – przybory plastyczne dla dzieci. Takie było życzenie jubilatki.

 

foto: Jan Mazur