21 kwietnia 2023 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Żaganiu, odbyła się Powiatowa Olimpiada Zdrowia PCK. Gratulacje wszystkim uczestnikom złożył zastępca burmistrza Sebastian Kulesza, który pogratulował młodzieży zainteresowania dziedziną, która stanowi bardzo ważny element naszego codziennego życia. Zdrowie jest jednym z najważniejszych filarów ludzkiego bytu. Wiedza o nim oraz świadomość troski o odpowiednią kondycję organizmu stanowi dodatkowy atut tego wyjątkowego Konkursu organizowanego przez PCK.

Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego (powiatowego), okręgowego (wojewódzkiego) i finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test wiedzy obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, a także przeciwdziałaniem marnowaniu żywności i surowców.

W 2023 roku odbywa się jubileuszowa, 30 edycja Olimpiady Zdrowia PCK. Kolejny raz przygotowana przez Danutę Hrycak, szefowa żagańskiego Koła PCK.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Amelia Kafarowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Gozdnicy natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych Katarzyna Zielonka Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego ze Szprotawy. Obie dziewczyny będą reprezentowały powiat żagański na etapie wojewódzkim. Finaliści olimpiady walczą o indeks Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.