PIĄTEK

W piątkowy wieczór wyruszymy na ostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem po mieście. Halina Dobrakowska (prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania, regionalistka, pilot wycieczek, przewodnik turystyczny po Żaganiu, Dolnym Śląsku i Sudetach) tym razem opowie o mniej znanych ciekawostkach związanych z historią Żagania. Z centrum miasta zawędrujemy aż na cmentarz przy ul. Piastowskiej, warto więc założyć wygodne obuwie. Zbiórka o godz. 18.00 przy Centrum Informacji Turystycznej.

O godzinie 19.00 w zabytkowej bibliotece Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego (Parafia pw. Wniebowzięcia NMP) rozpocznie się kolejny koncert z cyklu Letniej Akademii Kameralistyki Fortepianowej. Wystąpią: Karolina Mikołajczyk (skrzypce), Iwo Jedynecki (akordeon) – w programie J.S. Bach. Wstęp jest wolny, jednak w związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują wejściówki: https://app.evenea.pl/event/lakf/

SOBOTA

W sobotę w samo południe na podzamczu pałacu zagości Żagański Festiwal Smaków Świata, który potrwa do niedzieli wieczór. Jak co roku będzie doskonałą okazją do poznania smaków potraw wywodzących się z różnych zakamarków globu. Jeśli lubicie amerykańskie pastrami, gruzińskie pierożki chinkali, kurczaka przyrządzanego w stylu Kentucky lub słodkie hiszpańskie churrosy, na pewno znajdziecie coś dla siebie. Więcej szczegółów można podejrzeć w wydarzeniu Żagański Festiwal Smaków Świata na Facebooku.

Miłośników motoryzacji powinien zainteresować fakt, że w tym samym czasie w Żagańskim Pałacu Kultury będzie odbywał się festiwal P.O.V’ka Palace.Over.View, w ramach którego uczestnicy zlotu zmierzą się w takich konkurencjach jak: Najniższe Auto zlotu Stance/Air ride battel, Power Exhausts, Car Audio Battel, Auto Zlotu podzielone na rożne sekcje, przeciąganie liny czy zmiana koła na czas.

Przez cały weekend na żagańskiej Arenie obowiązuje promocyjna cena za korzystanie z krytej pływalni – 20 zł/os. za 2 godziny.

26 sierpnia o godz. 9.30 na Bulwarze Szarych Szeregów w Żaganiu odbędzie się odprawa kajakarzy w ramach VII Młodzieżowego Spływu Kajakowego po rzece Bóbr na zakończenie wakacji organizowanego przez Stowarzyszenie Turystyki Wodnej „Szron-Czerna”. O godzinie 10.00 spływ wystartuje spod “Cesarskiego Ogrodu”, aby o 14.00 dotrzeć do Gorzupi i o 15.00 wrócić na stanicę przy ul. M.Konopnickiej 56. Wydarzenie zakończy się ogniskiem z kiełbaskami i ziemniakami. Wymagane wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie 602603574 lub osobiste (możliwe w czwartek 24 sierpnia od 16.30 do 18.00 na Stanicy Wodnej przy ulicy M.Konopnickiej 56, w czasie zajęć szkoleniowych). Koszt uczestnictwa wraz z ogniskiem dla młodzieży wynosi 25 zł, dla dorosłych 35 zł.

O godz. 16.00 na stadionie przy ul. Karpińskiego w Żaganiu w ramach IV ligi rozgrywane będą lokalne derby: MKS Czarni Żagań 1957 vs K.S. Promień Żary. Wstęp na mecz 10 zł (kobiety, dzieci i młodzież do lat 16 – wstęp darmowy).

Późnym wieczorem zapraszamy na pałacowy dziedziniec, na którym ostatnią wakacyjną potańcówkę w rytmach disco lat 70’, 18’ i 90’ rozkręci Dj Kułak. Start o godz. 21.00. Wstęp jest wolny.

NIEDZIELA

W niedzielny poranek o 9.00 na kortach żagańskiej Areny rozpocznie się Wakacyjny Turniej Tenisa Ziemnego dla dzieci. Udział jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 694 720 745.

W samo południe zapraszamy na drugi dzień Festiwalu Smaków Świata, czyli zlotu foodtrucków na podzamczu pałacu, a o godzinie 13.00 na bezpłatny seans dla dzieci w kinie Inter.

O godz. 16.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP rozpocznie się bezpłatny koncert dawnej muzyki baroku w wykonaniu Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Zespół, składający się z wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków, potrafi „przenieść” słuchaczy w miejsca na co dzień niedostępne – tam, gdzie znajdują ukojenie i relaks duszy. W ramach koncertu Thesaurus Chori Saganensis 2023 wykonane zostaną utwory odkryte po latach w Poaugustiańskim Zespole Klasztornym.

Wieczorem na dziedzińcu pałacu na odważnych czeka maraton filmów grozy pod gołym niebem. O godz. 19.30 wyświetlimy „Bodies Bodies Bodies” (reż. Halina Reijn, USA 2022, 94 min), natomiast o 21.30 „Midsommar. W biały dzień” (reż. Ari Aster, USA 2019, 141 min). Wstęp jest wolny. Godzina seansu może nieznacznie ulec zmianie w zależności od warunków oświetleniowych.

Ponadto od piątku do niedzieli zapraszamy do Strefy Relaksu Pod Platanami na dziedzińcu pałacu (godziny otwarcia: piątek: 15:00-4:00, sobota: 12:00-4:00, niedziela:12:00-22:00).