Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert z cyklu Thesaurus Chori Saganensis

16 października 2021 | 20:00 - 22:00

Plakat Thesaurus Chori Saganensis

Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze “Cantores” zaprasza na kolejny koncert z cyklu Thesaurus Chori Saganensis.
Tegoroczna edycja obejmuje dwa koncerty i jest kontynuacją realizowanego od sześciu lat projektu (wcześniejsza nazwa: Chori Saganensis) dotyczącego przywracania kulturze muzycznej osiemnastowiecznych zabytków pochodzących z dawnej biblioteki klasztoru augustianów w Żaganiu. Ten unikatowy zbiór jest największym i jednym z najbardziej istotnych elementów muzycznego dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. W ramach tej edycji zostanie przygotowanych i wykonanych dziewięć współczesnych premier dzieł ze zbioru żagańskiego.

Pierwszy z koncertów odbył się 29 sierpnia br. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu, drugi odbędzie 16 października 2021 r. w Zielonej Górze w konkatedrze pw. Św. Jadwigi. Program obejmie pięć współczesnych premier kompozycji z biblioteki żagańskiej. Będą to Nieszpory V. Rathgebera, dwie arie kontrafakturowe C. H. Grauna i dwa ofertoria: F.X. Brixiego Veni creator oraz anonimowe Huc, huc gentes properate.

Podobnie jak w przypadku koncertu w Żaganiu wykonawcą będzie zespół Cappella Viridimontana również pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Z racji znacznie mniejszego wnętrza konkatedry, w porównaniu z kościołem żagańskim, zespół wykonawców będzie zmniejszony, bardziej kameralny. Z powodu barokowych Nieszporów V. Rathgebera w składzie instrumentów pojawi się fagot barokowy.

Początek koncertu godz. 20.00

Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu 4 „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegóły

Data:
16 października 2021
Czas:
20:00 - 22:00
Wydarzenie Category: