Lubuskie w 2019 roku kontynuować będzie program związany z leczeniem niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. W budżecie zapisano na ten cel kwotę 200 tys. zł. Zanim jednak program wystartuje marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dokumentu. Zostaną one przeprowadzone w terminie od 22 do 25 stycznia br.

Po zakończeniu konsultacji ogłoszony zostanie konkurs, mający na celu wyłonienie realizatora, czyli kliniki. Program do pobrania TUTAJ

Pierwsza edycja programu realizowana była w 2018 roku. Wówczas samorząd województwa przeznaczył na ten cel 100 tys. złotych.

Celem programu jest poprawa trendu demograficznego w populacji województwa lubuskiego poprzez wsparcie finansowe leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego – zgodnie z przyjętymi standardami postępowania i obowiązującymi procedurami medycznymi – par, u których zastosowanie ogólnie dostępnych metod leczenia niepłodności było nieskuteczne.

W budżecie województwa lubuskiego na 2018 rok na powyższe zadanie zabezpieczono kwotę 100 tys. zł.

Obecnie w Polsce około 20 % par, czyli już niemal co piąta para, aby mieć dziecko, potrzebuje lekarskiej pomocy. Medycyna potrafi im pomóc coraz skuteczniej. Jednak dostępne, najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i niefinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd tylko część z niepłodnych par sięga po pomoc specjalisty.

Z analizy danych udostępnionych przez Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia Urzędowi Statystycznemu w Zielonej Górze można uznać, że od 2010 r. wzrosła liczba osób, w stosunku do których zdiagnozowano problemy związane z występowaniem niepłodności. Przyjmuje się, że problem niepłodności dotyka średnio 15%, czyli 17 570 par. Pary wymagające leczenia stanowią 2%, czyli w województwie lubuskim jest to szacunkowo 351 par. Według danych NFZ – niepłodność kwalifikująca do leczenia dotykała w 2017 r. 1 218 osób, z czego w wieku 20-40 lat 1 151 osób.

materiał nadesłany – lubuskie.pl