DOM WDOWI

Pałac nazywany “Domem Wdowim”, będący obecną siedzibą Urzędu Miasta Żagań, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kościoła p.w. św. Piotra i Pawła. Obiekt stanowi jeden z najcenniejszych przykładów architektury klasycystycznej, jakie zachowały się na terenie województwa lubuskiego.

Dom Wdowi jest pierwszym przykładem działalności budowlanej Bironów w Żaganiu, będąc jednocześnie zapowiedzią stylu klasycystycznego w mieście.

Zabytkowy budynek został zbudowany pod koniec XVIII wieku z polecenia księcia kurlandzkiego Piotra Birona, który przeznaczył go dla swojej małżonki, księżnej Anny Doroty. Budynek powstał według projektu Chrystiana W. Schultze oraz Luigiego Remondini. Po śmierci księcia nazwany był „Domem Wdowim” (niem. Witwenhaus). Podczas II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony. Z pierwotnego wystroju wnętrz zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami w pomieszczeniach na parterze. W 2015r. zmodernizowany obiekt został wyróżniony w konkursie “Lubuski Mister Budowy”, organizowanym przez Lubuską Izbę Budownictwa. Dom Wdowi za renowację otrzymał nagrodę w kategorii ‘zabytkowe obiekty budowlane’.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.