DOM WDOWI

Pałac nazywany “Domem Wdowim”, będący obecną siedzibą Urzędu Miasta w Żaganiu znajduje się w bliskim sąsiedztwie kościoła p.w. św. Piotra i św. Pawła. Obiekt stanowi jeden z najcenniejszych przykładów architektury klasycystycznej, jakie zachowały się na terenie województwa lubuskiego.

Dom Wdowi jest pierwszym przykładem działalności budowlanej Bironów w Żaganiu, będąc jednocześnie zapowiedzią stylu klasycystycznego w mieście.

Pałac został zbudowany w 1793 roku z polecenia księcia kurlandzkiego Piotra Birona, który przeznaczył go dla swojej małżonki, księżnej Anny Doroty. Po śmierci księcia nazwano go „Domem Wdowim” (niem. Witwenhaus). Zabytek jest dziełem architekta rodem z Poczdamu, Krystiana W. Schultze. Podczas II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony. Z pierwotnego wystroju wnętrz budowli zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami w pomieszczeniach na parterze. W 2015r. zmodernizowany obiekt został wyróżniony w konkursie “Lubuski Mister Budowy”, organizowanym przez Lubuską Izbę Budownictwa. Dom Wdowi za renowację otrzymał nagrodę w kategorii ‘zabytkowe obiekty budowlane’.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.