Strona główna TURYSTYKA ZABYTKI ŻAGAŃSKI KOMPLEKS OBOZÓW JENIECKICH

ŻAGAŃSKI KOMPLEKS OBOZÓW JENIECKICH

Stalag VIII C w okresie od jesieni 1939 do jesieni 1942 roku był największym obozem jenieckim w VIII Okręgu Wojskowym Wehrmachtu.

Wojskowe mogiły

Pierwszymi jeńcami Stalagu VIII C, rozciągającego się na powierzchni 480000m kw. obok drogi wylotowej z Żagania na Iłowę,byli żołnierze września 1939 roku. Spędzili tu zimę 1939/40, następnie pozbawieni statusu więźnia wojennego zostali wywiezieni na przymusowe roboty w głąb Niemiec. Ogółem przez Stalag VIII C i jego filie przeszło około 300 tys. jeńców, byli to m. in.: Francuzi, Rosjanie, Belgowie, Włosi, Jugosłowianie i Polacy. W maju 1942 r. powstał w sąsiedztwie Stalagu VIII C, obóz dla lotników alianckich, podległy dowództwu Luftwaffe, Stalag Luft 3. Przebywało w nim 10549 jeńców. Większość z nich stanowili piloci amerykańscy i angielscy, sporo było jednak żołnierzy innych narodowości, w tym Polaków.

Francuzi mieli w obozie własną kaplicę, w której znajdował się ołtarz z figurką Notre Dame de Sagan (Matki Bożej Żagańskiej), a także własną orkiestrę i grupę aktorską.

Wielka ucieczka ze stalagu VIII C/ LUFT III

To właśnie stąd miała miejsce słynna, brawurowa wielka ucieczka w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Wydrążonym w ziemi tunelem, o długości 111 m. i głębokości ok. 10 m wydostało się poza teren obozu 76 jeńców. Trzem z nich ucieczka się powiodła, pozostali zostali schwytani, a pięćdziesięciu spośród nich na specjalny rozkaz Hitlera rozstrzelano. Dziś w tym miejscu znajduje się Muzeum Obozów Jenieckich można tu zobaczyć to, co udało się uratować: dokumentację dotyczącą Stalagu i powojennych procesów zbrodniarzy, zdjęcia, wspomnienia jeńców, przedmioty ich codziennego użytku, a nawet wykonane w obozie wytwory rzemiosła. Przed siedzibą muzeum ustawiono pomnik z 1961 roku, dłuta Mieczysława Waltera, który ma upamiętniać zbrodniczą działalność Wehrmachtu.

Wielka Ucieczka – pamiętamy

Na podstawie wydarzeń związanych z wielką ucieczką lotników powstała hollywoodzka produkcja pt. “Wielka Ucieczka” z Charlesem Bronsonem i Tellym Savalasem w rolach głownych. Co roku również dla upamiętnienia tego wydarzenia organizowane są uroczystości oraz imprezy towarzyszące, np. rekonstrukcje historyczne, rajdy piesze śladem Wielkiej Ucieczki, rajd offroadowy the Great Escape Rally. W obchodach święta uczestniczą zaproszeni goście z różnych stron świata.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.