W sobotę (22 lipca) Program 2 Polskiego Radia transmitował trzygodzinną audycję na żywo z Żagania. Tematem była historia i kulturalna teraźniejszość miasta i województwa lubuskiego.

– Wychowałem się w Zielonej Górze, ale znam Żagań – opowiedział nam Cezary Zych, dyrektor festiwalu Muzyka w Raju, współinicjator transmisji. – Ile razy przyjeżdżałem tutaj jako dziecko, miasto wydawało mi się bardzo tajemnicze, z bogatą historią i niesamowitymi zabytkami. Później trafiłem tu do wojska i mój odbiór był jeszcze inny, ale nadal dostrzegam niesamowitą atmosferę i cudowne miejsca. Jeśli chodzi o niektóre przedsięwzięcia kulturalne, to właśnie Żagań ma najlepsze warunki w całym województwie.

Ekipa rozstawiła swój namiot i wóz transmisyjny koło Urzędu Miasta. Audycję prowadzili: Bartosz Panek i Klaudia Baranowska. Wydawcami byli Magdalena Tejchman i Dawid Dziedziczak, realizował Marcin Kocięba.

Pierwszym gościem audycji był Adam Raciborski – przewodnik i regionalista, po kilkunastu minutach dołączyła do niego Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury. Oboje opowiadali o historii grodu, a szczególnie o księżnej Dorocie Talleyrand Perigord i jej czasach, gdy w pałacu bywał między innymi Franciszek Liszt i wielu innych, znakomitych twórców. – Poddani kochali księżną Dorotę – opowiedziała anegdotę B. Tołpa. – Ale nie mogli zrozumieć, że tyle hektarów, na których można przecież sadzić uprawy, jest przeznczona na park. Żeby również oni mogli obcować z pięknymi krajobrazami, księżna zapraszała poddanych do ogrodów w sierpniu.

Oboje przypominali, że tradycje kulturalne księżnej były kultywowane m.in. dzięki organizacji Letniej Akademii Muzycznej i Międzynarodowego Forum Perkusji. Jednak obie imprezy przestały się odbywać z powodu ograniczonych funduszy z budżetu centralnego. Zaś wsparcie miasta nie wystarcza, aby odbywały się na międzynarodowym poziomie.

Przerwy w rozmowach wypełniały wspaniałe dźwięki Muzyki w Raju. Na zakończenie audycję podsumował burmistrz Daniel Marchewka. – Kultura jest naszym ogromnym potencjałem – powiedział. – Mamy pałac oraz inne miejsca którym powinna brzmieć muzyka dawna. Chcielibyśmy powołać do życia młodzieżową orkiestrę, grającą ten rodzaj muzyki. Żagań się zmienia i staje się coraz piękniejszy, dzięki programu rewitalizacji, który realizujemy.

Oprócz burmistrza w audycji wystąpił wójt Brodów Ryszard Kowalczuk, przedstawiciele BWA w Zielonej Górze i muzeum w Ochli. To ogromna nobilitacja dla naszego miasta, które reprezentowało pogranicze i województwo lubuskie.

A oto link do audycji w programie 2 Polskiego Radia:

http://www.polskieradio.pl/8/6076/Artykul/1791713,Dwojka-w-Zaganiu-ukochanym-miescie-ksieznej-Doroty

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.