– Formalnie dla uczniów nic się nie zmieni – tłumaczy dyrektor Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Oświaty i Infrastruktury w magistracie. – Jeśli chodzi o nauczycieli, to również nie odczują większych zmian.

– W tym roku szkolnym udało nam się utrzymać zatrudnienie na takim samym poziomie, jak w ubiegłym roku – podkreśla dyrektor. –  Ilość nauczycieli, jak i pracowników obsługi nie uległa zmianie.

Uczniowie też nie odczują zmian. Różnica będzie taka, że do tej pory uczęszczali do sześcioletnich szkół podstawowych, a 4 września po raz pierwszy pójdą do szkoły ośmioletniej. Nie będziemy już mieli gimnazjów i zespołów szkół, tylko sześć szkół podstawowych, z których dwie będą miały oddziały gimnazjalne. W podstawówkach dojdzie klasa VII, ale  jeszcze nie będzie VIII. Oddziały gimnazjalne będą funkcjonowały jeszcze przez dwa lata. Mamy obecnie SP1, 2, 3, 4, 5 i 7.

Z powodu większej ilości oddziałów, szczególnie uczniów starszych, w niektórych szkołach lekcje mogą trwać o godzinę lub dwie dłużej. Dotyczy to SP1, 2, 3 i 4. Może to spowodować nawet konieczność wprowadzenia systemu dwuzmianowego. Bez zmian pozostają obwody szkolne. Dzieci z tych samych ulic trafią do tych samych szkół, co przed reformą. Fakt, że przybędzie więcej oddziałów starszych klas będzie pewnym problemem, szczególnie w szkołach, które do tej pory miały tylko oddziały podstawowe. Tam też sukcesywnie tworzymy pracownie specjalistyczne do biologii, chemii i fizyki. W placówkach dotychczasowych zespołów szkół tego problemu nie ma, bo pracownie zostały po gimnazjach. Trzeba też zapewnić większą ilość ławek dla starszych dzieci.

– Tradycyjnie, również w tym roku, staramy się o optymalne wykorzystanie szkolnych kuchni i stołówek – stwierdza Z. Białkowski. – Będziemy zachęcać dzieci do korzystania z tanich obiadów w stołówkach szkolnych, które mamy praktycznie we wszystkich placówkach. Cena za obiad jest niezmienna i atrakcyjna. Od kilku lat i wynosi  3,50 zł za dwudaniowy obiad z kompotem.

W czasie wakacji we wszystkich placówkach odbywały się drobne remonty polegające na usunięciu uszkodzeń powstałych w ciągu roku szkolnego oraz mające na celu poprawę bezpieczeństwa i adaptację nowych pomieszczeń na zajęcia lekcyjne, czyli malowanie gabinetów, korytarzy, toalet. Usuwanie zniszczeń, itp. Na koniec sierpnia komisja sprawdzi stan przygotowania placówek do rozpoczęcia roku szkolnego.

Praktycznie wszystkie szkoły z wyjątkiem SP 7 utworzyły oddziały przedszkolne, do których uczęszczają nawet trzylatki. Do 10 oddziałów uczęszcza w sumie 192 dzieci.

Do szkół podstawowych w tym roku pójdzie 1.721 uczniów, z czego 260 do klas pierwszych, w klasach gimnazjalnych pozostanie 441 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto 600 dzieci, które zostaną ulokowane w 24 oddziałach. Oprócz tego działają wspomniane wyżej oddziały przedszkolne  w szkołach.

Nie będzie problemów z koegzystowaniem maluchów ze starszymi uczniami. W SP 7 nie ma oddziałów przedszkolnych, zaś w SP 5 dla przedszkolaków wydzielono całe osobne piętro, na które starsi uczniowie nie wchodzą.

Jak będzie wyglądał system szkolny? Edukacja wczesnoszkolna nadal będzie trwać 3 lata. Kolejny blok obejmie w tym roku szkolnym uczniów klas IV-VII.

– Ostatnim krokiem, jaki musimy uczynić w związku z reformą jest podjęcie przez miasto uchwał stwierdzających przekształcenie szkół do 30 listopada. Projekty mamy już przygotowane i postaramy się je wdrożyć na najbliższej sesji, pod koniec sierpnia. Chociaż na razie nie będziemy zbytnio odczuwać zmian, to reforma jest naprawdę głęboka, a jej skutki będą widoczne w ciągu najbliższych lat zaznacza Z. Białkowski. – Formalnie powstają przecież całkiem nowe placówki, z nowymi programami nauczania. Staraliśmy się i będziemy się również starać w przyszłości, aby skutki reformy zarówno dla pracowników, jak i uczniów były możliwie najmniej odczuwalne.

(mt)

fot. Adam Żyworonek

Na zdjęciu rozpoczęcie roku szkolnego w PSP nr 1 w Żaganiu.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

Obwody szkolne w Żaganiu:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Brzechwy w Żaganiu, ul. Wojska Polskiego 7: ul. Piłsudskiego, Łużycka, Szpitalna, Henryka Brodatego, Wałowa, Gimnazjalna, pl. Słowiański, Słowackiego, Keplera, Jana III Sobieskiego.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, ul. Wojska Polskiego 1: Rynek, Warszawska, Bracka, Długa, Libelta, Nadbobrze, Rybacka, Teatralna, Niepodległości, II Armii WP, Nowotki, Pomorska, Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Augustynów, Mickiewicza, pl. Klasztorny, pl. Królowej Jadwigi, pl. Wolności, Św. Cecylii, X-lecia, Dworcowa, Pstrowskiego, Fabryczna.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu, ul. Szkolna 42: ul. Szkolna, Żelazna, Piaskowa, Wiejska, Środkowa, Karliki, Polna, Krótka, Drzewna, Konarskiego, Tartakowa, Leśna, Końcowa, Nowa, Pogodna, Kolejowa (od nr 91 do nr 99 włącznie),

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ofiar Stalagu VIII C w Żaganiu, ul. Wesoła 38: ul. Łukasiewicza, Wesoła, Węglowa, Narutowicza, Żwirki i Wigury, Staszica, Robotnicza, Spokojna, Lotników Alianckich, Cicha, Spółdzielcza, Kolejowa (od nr 2 do nr 89 włącznie).

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, ul. Nocznickiego 18: ul. Graniczna, Kożuchowska, Paderewskiego, Fornalskiej, Sienkiewicza, Myśliwska, Nocznickiego, Porzeczkowa, Łąkowa, Kwiatowa, Jaśminowa, Morelowa, Rzeźnicka, Słoneczna, Żółkiewskiego, Boczna, Dolna, Północna,

Nowogródzka, Zielona, Starowiejska, Prusa, Kręta, Armii Krajowej, Górna, Lipowa, Strumykowa, Szprotawska, Kopernika, Wiśniowa, Ogrodowa.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. II Armii Wojska Polskiego, ul. Żarska 1: ul. Żarska, Akacjowa, Bolesława Chrobrego, Bolesława Kędzierzawego, Bolesławiecka, Browarniana, Brzozowa, Chopina, Dębowa, Findera, Fredry, Bema, Dąbrowskiego, Halicka, Joselewicza, Karpińskiego, Klonowa, Kochanowskiego, Konopnickiej, Koszarowa, Kościuszki, Miodowa, Młynarska, Okrzei, Osiedle XXX-lecia, Piastowska, Orląt Lwowskich, Emilii Plater, Podgórna, Pułaskiego, Reymonta, Moniuszki, Asnyka, Buczka, Żaganny, Łokietka, Sosnowa, Sportowa, Śląska, Świerkowa, Traugutta, Waryńskiego, Zamkowa, Zacisze, Poprzeczna, Przyjaciół Żołnierza, Stroma, Jana Długosza, Jana Ignacego, Felbigera, Jagiellońska, Księcia Józefa Poniatowskiego, Księcia Henryka Wiernego, Kazimierza Wielkiego, Mieszka I, Bp. Wilhelma Pluty, 11 Batalionu Dowodzenia.