W środę (11 stycznia) rano termometry za oknami w Żaganiu pokazywały minus 15 stopni Celsjusza. To temperatura zabójcza dla bezdomnych ludzi i zwierząt.

Strażnicy miejscy i policjanci reagują na każdy sygnał dotyczący osób, które mogą zamarznąć na dworze. Czy to z powodu upojenia alkoholowego, czy też z powodu bezdomności.

We wtorek na ulicy do patrolu SM zgłosił się mężczyzna, który poprosił o pomoc. Był bardzo zmarznięty i zmęczony. Został odwieziony do ogrzewalni w Żarach, gdzie mógł skorzystać z noclegu, posiłku i ciepłej herbaty.

Ogrzewalnia dla bezdomnych w Żarach jest przeznaczona dla mężczyzn. Mieści się przy ul. Bohaterów Getta 9. Jest w niej maksymalnie 20 miejsc, ale w razie konieczności, podczas wielkich mrozów każdy potrzebujący znajdzie tam swoje miejsce. Bezpośredni telefon do ogrzewalni: 604 209 667. Aby skorzystać z ogrzewalni, należy być trzeźwym.

Trzeba reagować na każdy przypadek, w którym z powodu mrozu życie człowieka, czy też zwierzęcia może być zagrożone. Telefon do żagańskiej straży miejskiej 68 477 10 70 lub na policję 997, bądź 112.

(mt)