BEZPIECZNE MIESZKANIE

Zainstalowanie systemu alarmowego w dużym stopniu zwiększa gwarancję bezpieczeństwa mieszkania. Istnieje cała gama systemów alarmowych, a ostatnio coraz więcej firm specjalizuje się w ich instalowaniu.

System taki składa się z czujników, centralki i sygnalizatorów. Czujniki mogą reagować na otwarcie drzwi lub okien, na ruch w mieszkaniu, na stłuczenie szyb itp. Są one łączone w obwody podłączone do centralki. Każdy obwód, w zależności od potrzeb i możliwości centralki, może zabezpieczać oddzielne pomieszczenie, drzwi, okno lub np. domowy skarbiec. W momencie, gdy ktoś próbuje dostać się do mieszkania lub uszkodzić dowolny element systemu alarmowego, automatycznie uruchamiają się sygnalizatory akustyczne i optyczne. Dodatkowo system alarmowy może posiadać przycisk antynapadowy, pozwalający uruchomić sygnalizatory w chwili, gdy np. do mieszkania usiłuje ktoś wtargnąć mimo naszej obecności. Samo zainstalowanie systemu, bez względu na to jak nowoczesny i niezawodny by on był, nie oznacza, że możemy czuć się w pełni bezpieczni i pewni, że nikt nas nie okradnie podczas naszej nieobecności. Zdarza się bowiem i tak, że system prawidłowo zadziałał na włamanie, ale nikt z sąsiadów nie zareagował i nie wezwał policji, czy choćby nie podjął próby spłoszenia rabusiów. Dlatego dobrze jest uprzedzać sąsiadów o zainstalowanym systemie alarmowym i poinformować ich co mają robić, względnie kogo powiadomić w przypadku jego zadziałania.

Niektóre systemy alarmowe mogą być podłączone do linii telefonicznej i w chwili zadziałania alarmu mogą przekazywać informację o tym, na jeden lub kilka numerów. W Polsce istnieją firmy zajmujące się ochroną mienia i osób. Firmy te oferują gotowość przyjmowania tego typu zgłoszeń i deklarują, że w ciągu kilku minut mogą dotrzeć do mieszkania, z którego otrzymały sygnał o włączeniu się alarmu. Istnieją również systemy alarmowe typu sąsiedzkiego, w których systemy zabezpieczające pojedyncze mieszkania są ze sobą sprzężone i wzajemnie się uzupełniają. Zadziałanie alarmu w dowolnym mieszkaniu jest automatycznie sygnalizowane w pozostałych. W przypadku uszkodzenia systemu w jednym z mieszkań, pozostałe przyjmują jego funkcje. Decydując się na zakup określonego systemu alarmowego musimy zdawać sobie sprawę, że dobrany lub nieprawidłowo zamontowany system alarmowy, może wadliwie funkcjonować. Z tego względu zainstalowanie systemu alarmowego lepiej jest powierzyć firmie specjalizującej się w tym.

Wybierając firmę dobrze jest przeprowadzić rozeznanie jej wiarygodności: jak długo istnieje, czy posiada stałą siedzibę, jak często i gdzie reklamuje się, czy posiada właściwe dokumenty na prowadzenie tego typu działalności, jakie daje gwarancje na wykonaną usługę i czy zapewnia serwis pogwarancyjny itp. Podstawowe elementy systemu alarmowego to: centralka, sygnalizatory- akustyczny, optyczny (lub oba sprzężone w jeden), zamek szyfrowy, czujniki ultradźwiękowe, wibracyjne, a także tzw. kontaktrony magnetyczne. Ponadto to także przewody, którymi są przesyłane sygnały. Elektronika, choć tak powszechna w systemach zabezpieczenia, jest tylko elementem wspomagającym dla typowych urządzeń mechanicznych-blokujących i zamykających, ściany lub drzwi, itp. Za jej pomocą natomiast możemy podstawowymi urządzeniami mechanicznymi np. sterować. Możemy także przesyłać sygnały alarmowe, rejestrować przebieg zdarzenia, a także monitorować stan całego systemu zabezpieczenia.

Reasumując doradzamy:

Gdy nastąpi włamanie do twojego mieszkania nie rób porządków! Nie sprzątaj i nie staraj się przeglądać rzeczy celem stwierdzenia co zginęło. W ten sposób zacierasz ślady i utrudniasz pracę policji. Najpierw zawiadom policję, a dopiero potem – po oględzinach miejsca zdarzenia ustal co zginęło. Bezwzględnie ubezpiecz swoje mieszkanie w jednej z firm ubezpieczeniowych. W przypadku nieszczęścia zminimalizujesz swoje straty, poprzez uzyskanie stosownego odszkodowania. Zwracaj uwagę czy Twoje mieszkanie nie jest obserwowane, czy Ty i Twoja rodzina również nie jesteście obserwowani. Wyposaż swoje mieszkanie w odpowiednie zamki i zawsze ich używaj. Nie oddawaj kluczy nieznajomym i niech tego nie robią Twoje dzieci. Wykształć w nich ten odruch. Gdy wyjeżdżasz, np. na wczasy, niech ktoś z rodziny wyjmuje listy ze skrzynki, włączy wieczorem światło i radio. Współdziałaj z sąsiadami w ochronie waszych mieszkań. Wiedz kiedy oni wyjeżdżają, a oni niech wiedzą kiedy Ciebie nie ma. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy macie do siebie zaufanie. Nie opowiadaj nigdy co posiadasz w domu i gdzie. I niech nie robią tego twoje dzieci. Kiedy zauważysz, że w twoim budynku lub w jego pobliżu kręcą się stale nieznajomi, powiedz o tym dozorcy, dzielnicowemu lub powiadom najbliższy posterunek policji a nawet Straż Gminną (Miejską). Pamiętaj numer telefonu najbliższego posterunku policji i zawsze korzystaj z niego, gdy masz podejrzenie, że może dojść do przestępstwa, gdy do niego doszło lub gdy zauważysz w otoczeniu coś niepokojącego. Oznakuj w sposób dyskretny swoje przedmioty wartościowe (naprawdę ważna uwaga). Stosuj technicznie- niekonwencjonalne środki zabezpieczenia, np. nietypowe zamki, alarmy mieszkaniowe, blokady antywłamaniowe. Nigdy nie otwieraj nieznajomym, ani drzwi mieszkaniowych, ani wejściowych na klatkę, otwieranych na sygnał z domofonu.

Autorem powyższego tekstu jest Komendant Straży Miejskiej w Żaganiu Mariusz Modzelewski