Nordic walking jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych w Polsce przez osoby w każdym wieku. Także i w Żaganiu można znaleźć wielu entuzjastów tej dyscypliny. Czym jest nordic walking i dlaczego warto go uprawiać? Jakie trasy na terenie naszego miasta warto opanować?
Co to jest nordic walking
Nordic walking to technika marszu, przy pomocy specjalnych kijów, zapinanych wokół nadgarstka. Zastosowanie ich sprawia, że trening jest efektywniejszy od tradycyjnego spaceru. Technika marszu polega na odpowiednim połączeniu pracy nóg i rąk. Jak robić to prawidłowo? Podnosimy kijek prawą ręką wysuwamy go do przodu jednocześnie wykonując ruch lewą stopą. Należy pamiętać, aby podłoże dotykać piętą. Lewa rękę wykorzystujemy do odpychania się od pasków kija, po czym prostujemy ją do tyłu.
Korzyści z uprawiania nordic walking
Najważniejszą zaletą uprawiania tego sportu jest angażowanie pracy mięśni w aż 90%. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podczas zwykłego spaceru mięśnie pracują w zaledwie 40%. Okazuje się więc, że ruchy wykonywane kijami w znacznie lepszy sposób angażują nasze ciało. Trzeba podkreślić, że właśnie dzięki kijom mięśnie nie obciążają się tak mocno, jak w przypadku zwykłego maszerowania. Aktywność taka będzie więc bezpieczniejsza dla osób zmagających się z otyłością lub mających problemy z kolanami.
Uprawianie nordic walking przez godzinę pozwala spalić od 400 do aż 700 kcal, czyli nawet do 40% więcej niż w przypadku tradycyjnego spaceru.
Dlaczego warto uprawiać nordic walking?
Uprawianie tego sportu możliwe jest dla każdego bez względu na wiek czy wagę, maszerować można wszędzie – na dowolnym terenie i w dowolnym klimacie, a co najważniejsze jest bezpieczną formą ćwiczeń – kije zapewniają stabilność oraz równowagę podczas maszerowania po nierównym terenie.
Przykładowe trasy nordic walking na terenie Żagania
Doskonałym miejscem do spacerów typu nordic walking jest żagański Park Książęcy, wyróżniający się nie tylko walorami przyrodniczymi, ale i nowo ułożoną powierzchnią spacerową. Pomiędzy alejkami, tuż przy rzece Bóbr posadzono dęby, klony czy buki, a wiele z nich ze względu na swój wiek oraz okazałą formę zostały zakwalifikowane jako pomniki przyrody.
Nie sposób również nie wspomnieć o żagańskich lasach, stanowiących doskonałe miejsce na tego typu aktywność fizyczną. Miękkie ścieżki leśne amortyzują wstrząsy, przez co marsz po nich nie jest tak obiciążający, jak w przypadku zwykłego chodnika. Zaletą lasu są również nierówności terenu, które w znacznym zakresie angażują pracę mięśni oraz oczywiście czyste, leśne powietrze, którego w Żaganiu pod dostatkiem.