Strona główna TURYSTYKA ŻAGAŃ NA WEEKEND

ŻAGAŃ NA WEEKEND

Żagań to doskonałe miejsce na spędzenie weekendu. Nie tylko za sprawą wielu cennych zabytków o bogatej historii, ale i licznych terenów zielonych, na których można aktywnie spędzić swój wolny czas.

Aby w pełni wykorzystać czas spędzony w Żaganiu, swoją wędrówkę po tym mieście należałoby rozpocząć od żagańskiego pałacu, który znajduje się przy ulicy Szprotawskiej 4. Zwiedzanie obiektu możliwe jest po uiszczeniu niewielkiej opłaty, jednak niektóre miejsca, które wykorzystywane są jako miejsca placówka kultury, dostępne są bez opłat. Na zwiedzenie Pałacu Książęcego i otaczającego go parku musimy przeznaczyć około 2 godzin. Wędrując przez park, na wschodnim skraju znajduje się Zespół Szpitalny św. Doroty wraz z kościołem p.w. św. Krzyża, który warto zobaczyć. Szczególnie ze względu na piękne, gotyckie wnętrza, nadające obiektowi klimatycznego charakteru.

Następnym punktem wycieczki może być znajdujący się w niewielkiej odległości od Zespołu Pałacowo – Parkowego, Plac Słowiański, na którym znajduje się Dom Wdowi. Tuż obok stoi kościół pw. św. Piotra i Pawła. Następnie idąc ulicą Gimnazjalną mijamy z prawej strony dawne kolegium jezuickie. Następnie dochodzimy do ul. Jana Keplera, z której udajemy się w kierunku kościoła p.w. św. Ducha. Tuż obok warto zatrzymać się przy obelisku najsłynniejszego mieszkańca naszego miasta – Johanessa Keplera.

Następnie warto udać się do niedaleko położonej wieży ewangelickiej – obecnie wieży widokowej, z której można podziwiać piękną panoramę Żagania, a w sprzyjającej pogodzie nawet Karkonosze. Idąc wzdłuż murów miejskich docieramy do Placu Generała Maczka, którędy następnie przechodzimy do żagańskiego Rynku. Tam warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice mieszczańskie oraz wieżę ratuszową. Z rynku należy udać się w kierunku najbardziej imponującego zespołu sakralnego – Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego, będącego pomnikiem historii takiej samej rangi jak Wawel czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Zwiedzenie opactwa wraz z przepiękną biblioteką zajmie około 2 godzin.

Mijając most na rzece Bóbr, później idąc wzdłuż ulicy Żaganny dochodzimy do położonego w zachodniej części miasta na dawnym wzgórzu winnym kościoła p.w. Nawiedzenia NMP i kaplicy Bożego Grobu.

W tym miejscu kończymy pierwszy dzień wędrówki po Żaganiu. W drugi dzień pobytu warto zwiedzić tereny dawnego Stalagu VIII C / Luft III oraz Muzeum Obozów Jenieckich mieszczące się przy ulicy Lotników Alianckich. Na Muzoleum Lotników Alianckich, które się tam znajduje, umieszczono trzy tablice z nazwiskami 50 zamordowanych przez hitlerowców lotników alianckich, którzy brali udział w słynnej „wielkiej ucieczce” w nocy z  24 na 25 marca 1944 roku. Ku czci radzieckich jeńców Stalagu VIII C przed budynkiem ustawiono wstrząsający pomnik ukazujący wychudzoną leżącą pod obeliskiem postać.

Zobacz również: Szlaki i ścieżki turystyczne