Strona główna TURYSTYKA ŻAGAŃ NA WEEKEND

ŻAGAŃ NA WEEKEND

Żagań to doskonałe miejsce na spędzenie weekendu. Nie tylko za sprawą wielu cennych zabytków o bogatej historii, ale i licznych terenów zielonych, na których można aktywnie spędzić swój wolny czas.

Aby w pełni wykorzystać czas spędzony w Żaganiu, swoją wędrówkę po tym mieście należałoby rozpocząć od żagańskiego pałacu, który znajduje się przy ulicy Szprotawskiej 4. Zwiedzanie obiektu możliwe jest po uiszczeniu niewielkiej opłaty, jednak niektóre miejsca, które wykorzystywane są jako miejsca placówka kultury, dostępne są bez opłat. Na zwiedzenie Pałacu Książęcego i otaczającego go parku musimy przeznaczyć około 2 godzin. Na wschodnim skraju parku znajduje się Zespół Szpitalny św. Doroty wraz z kościołem pw. św. Krzyża, który warto zobaczyć ze względu na piękne, gotyckie wnętrza, nadające obiektowi klimatycznego charakteru.

Następnym punktem wycieczki może być znajdujący się w niewielkiej odległości od zespołu pałacowo – parkowego, plac Słowiański, na którym znajduje się Dom Wdowi (obecnie budynek urzędu miasta). Tuż obok stoi kościół pw. św. Piotra i Pawła. Następnie idąc ulicą Gimnazjalną mijamy z prawej strony dawne kolegium jezuickie, dochodzimy do ul. Jana Keplera, z której udajemy się w kierunku kościoła pw. św. Ducha. Warto zatrzymać się przy obelisku najsłynniejszego mieszkańca naszego miasta – Johannesa Keplera.

Następnie warto udać się do niedaleko położonej wieży ewangelickiej – obecnie wieży widokowej, z której można podziwiać piękną panoramę Żagania, a w sprzyjającej pogodzie nawet Karkonosze. Idąc wzdłuż murów miejskich docieramy do Placu Generała Maczka, przez który przejdziemy do żagańskiego Rynku. Po drodze warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice mieszczańskie oraz wieżę ratuszową. Z rynku należy udać się w kierunku najbardziej imponującego zespołu sakralnego – Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego, będącego pomnikiem historii takiej samej rangi jak Wawel czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Zwiedzenie opactwa wraz z przepiękną biblioteką zajmie około 2 godzin.

Mijając most na rzece Bóbr i idąc dalej wzdłuż ulicy ks. Żaganny, dochodzimy do położonego w zachodniej części miasta na dawnym wzgórzu winnym kościoła pw. Nawiedzenia NMP i kaplicy Bożego Grobu.

W tym miejscu kończymy pierwszy dzień wędrówki po Żaganiu. W drugi dzień pobytu warto zwiedzić tereny dawnego Stalagu VIII C / Luft III oraz Muzeum Obozów Jenieckich przy ulicy Lotników Alianckich. Znajduje się tam również Mauzoleum Lotników Alianckich, na którym umieszczono trzy tablice z nazwiskami 50 zamordowanych przez hitlerowców lotników alianckich biorących udział w słynnej „wielkiej ucieczce” w nocy z  24 na 25 marca 1944 roku. Warto również nadmienić, że przed budynkiem muzeum ustawiono pomnik ukazujący wychudzoną, leżącą pod obeliskiem postać ku czci radzieckich jeńców Stalagu VIII C.

Zobacz również: Szlaki i ścieżki turystyczne