Żagań położony jest w pobliżu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych w niewielkiej odległości od granicy polsko-niemieckiej (ok. 45 km) oraz polsko-czeskiej (ok. 80 km). Ma dogodne połączenia drogowe z Berlinem, Wrocławiem, Katowicami, Krakowem i pobliskimi lotniskami.
ŻAGAŃSKA STREFA GOSPODARCZA
Żagańska Strefa Gospodarcza (ŻSG) powstała w 2003 r. zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta. W skład ŻSG weszły tereny inwestycyjne na ul. Chrobrego (43 ha), ul. Asnyka ( 15 ha) oraz na ul. Węglowej (5,7 ha). Obecnie na ul. Asnyka pozostało jeszcze ok. 6 ha dostępnego terenu, przy ul. Chrobrego ok. 20 ha oraz 5,3 ha na ul. Węglowej.
- Teren inwestycyjny na ul. Asnyka, posiadający bezpośredni wjazd na obwodnicę miejską (DK12) poprzez nową drogę wewnętrzną, przeznaczony jest pod zabudowę usługowo-produkcyjną z dopuszczeniem funkcji magazynowo-składowej. Posiada dostęp do sieci elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej oraz gazowej. Na terenie strefy działają przedsiębiorstwa takie jak Kietzmann Coatings Sp. z o.o. czy Firma Produkcyjna Bartex. Druga część strefy przeznaczona jest pod pod zabudowę usługową i/lub składową.
- Tereny inwestycje na ul. Węglowej (w pobliżu drogi prowadzącej do autostrady A18 – ok. 10 km) przeznaczone na usługi, rzemiosło lub budownictwo, usytuowane są bezpośrednio przy linii kolejowej i posiadają dostęp do niezbędnych mediów.
- Tereny inwestycje mieszczące się w strefie przy ul. Chrobrego przeznaczone są pod działalność produkcyjną, składową, magazynową oraz pod zabudowę usługową dla celów komercyjnych. Sześć nieruchomości z terenu strefy zostało włączonych do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na terenach mieszących się przy ul. Chrobrego zainwestowała firma Dringenberg Polska Sp. z o.o.
Interaktywna mapa strefy znajduje się w specjalnym serwisie dedykowanym naszym strefom inwestycyjnym:
Korzyści dla inwestorów z ulokowania inwestycji na terenie Żagania:
- walory lokalizacyjne – Żagań położony jest 45 km od granicy niemieckiej i 80 km od granicy czeskiej,
- dostępność komunikacyjna – dobre połączenie drogowe z Berlinem i pobliskimi lotniskami, podobnie w kierunku Wrocławia i dalej Krakowa, gwarantują szybki dostęp do większych aglomeracji i ośrodków gospodarczo-biznesowych,
- zasoby aktywnej siły roboczej,
- sprzyjający klimat pod inwestycje (dobrze przygotowane tereny, ulgi podatkowe dla inwestorów, obecność wojska, elastyczna polityka władz miasta itp.),
- możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego na okres od 14 do 15 lat w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
- możliwość uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy regionalnej na okres do 4 lat.
Więcej informacji na temat profitów dla inwestora można znaleźć na naszej stronie invest.zagan.pl