Strona główna TURYSTYKA ZABYTKI ZESPÓŁ SZPITALNY ŚW. DOROTY

ZESPÓŁ SZPITALNY ŚW. DOROTY

XIX wieczny kompleks szpitala św. Doroty składa się z kościoła p.w. Krzyża Świętego, kapliczki Loterańskiej, właściwej siedziby szpitala z kaplicą p.w. św. Doroty oraz zbudowanych później kilku budynków dodatkowych, z których wyróżnia się tzw. Dom Marii usytuowany przy ulicy Żelaznej. Autorem projektu szpitala był nadworny architekt księżnej żagańskiej Doroty, Leonard Dorst Schatzberg. Budowla utrzymana jest w ulubionym stylu chlebodawczyni projektanta, gotyku.

Kaplica mieści się w budynku szpitala św. Doroty. Kamień węgielny pod budowę kaplicy położono 3 maja 1851 roku, w 1859 budowę zakończono. We wnętrzu zwraca uwagę piękny ołtarz skrzydłowy z końca XV wieku. Scena środkowa przedstawia Ukoronowanie Marii, po bokach: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodziny Chrystusa, Modlitwa Trzech Królów, w predelli – Śmierć Marii. Na szafie ołtarzowej stoją, każda innego pochodzenia, figury Zbawiciela, Marii i ulubionego ucznia Chrystusa. Ponadto w kaplicy zobaczyć można rzeźbę przedstawiającą Męczeństwo św. Doroty oraz obraz przedstawiający św. Jadwigę w sukni zakonnicy. Nad wejściem, we wnętrzu umieszczona jest płaskorzeźba głowy Chrystusa. W wyposażeniu kaplicy znajdujące się ławki i żyrandol są w stylu neogotyckim. Wejście do kaplicy stanowią drzwi w obramieniu nawiązującym do gotyku płomienistego. W zwieńczeniu wstawiono figurki dwóch aniołów, pomiędzy którymi jest rzeźba Matki Boskiej.

Kościół PW. Św. Krzyża

Rodowód świątyni sięga czasów średniowiecznych. Pierwotnie w miejscu kościoła filialnego p.w. św. Krzyża wznosiła się kaplica dla trędowatych poświęcona św. Wawrzyńcowi. Według tradycji po wylewie Bobru z 1332 roku, gdy na brzegu rzeki znaleziono krzyż, księżna Matylda, żona Henryka IV zwanego Wiernym, na miejscu kaplicy ufundowała kościół p.w. Krzyża Świętego.

Podczas wojny w 1813 roku kościół użytkowany był jako magazyn, 10 lat później poddano do renowacji i przywrócono do użytku kultowego.

W 1849 roku żagańska księżna Dorota zleciła swojemu architektowi Schatzbergowi przebudowę kościoła, nadając mu obecny kształt. Wnętrze kościoła posiada dość bogate wyposażenie rzeźbiarsko – stolarskie jak i kowalskie. Świątynia posiada jednolity neogotycki charakter o dużych wartościach artystycznych. W kościele mieszczą się również sarkofagi książęce. Fot. „Zagan dorothy church” autorstwa Mohylek – Praca własna.

Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.