Strona główna TURYSTYKA WOKÓŁ ŻAGANIA

WOKÓŁ ŻAGANIA

Żagań położony jest w pobliżu ważnych ciągów komunikacyjnych, dzięki czemu stanowi doskonały punkt wypadowy do okolicznych miejscowości. Wiele z nich posiada bogatą historię i kulturę, którą warto poznać, zabytki, które warto zobaczyć oraz przyrodę, która często stanowi unikat w skali całego kraju, a nawet tej części Europy. Co warto zobaczyć? Poniżej nasze propozycje:

Piękno przyrody

Entuzjastów przyrody powinien zainteresować Łuk Mużakowa, będący częścią Geoparku „Łuk Mużakowa”. Zarówno geopark, jak i park krajobrazowy stanowią unikalną w skali Europy Środkowej strukturę geologiczną stworzoną poprzez działalność lądolodu. Warto podkreślić, że park Mużakowski, znajdujący się w ramach Łuku Mużakowa został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi jedyne tego typu miejsce w całym województwie lubuskim.

Jadąc w stronę Łuku Mużakowa warto zatrzymać się przy ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina” i pokonując ją podziwiać niezwykle rzadki pokopalniany krajobraz. Ścieżka ma 5 km długości i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Łęknicy.

Więcej o Łuku Mużakowa przeczytasz tutaj.

Wycieczkę po okolicznych miejscach warto rozpocząć natomiast od odwiedzin ponad 750 – letniego pomnika przyrody – dębu „Chrobry”, znajdującego się w okolicach wsi Piotrowice. Drzewo jest jednym z najstarszych dębów szypułkowych w środkowo – wschodniej Europie. Legenda głosi, że zostało ono nazwane na pamiątkę spotkania Ottona III z Bolesławem Chrobrym, którzy mieli obradować w jego okolicach.

Więcej o dębie Chrobry przeczytasz tutaj.

Szlakiem historii

Będąc w okolicach Szprotawy, warto zajechać do centrum miasta, aby zobaczyć najstarszą na terenie Dolnego Śląska płytę nagrobną Bartłomieja z Wierzbna. Płyta jest pozostałością po cmentarzu znajdującym się przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którego powstanie datuje się na 1260 rok.

Będąc na miejscu nie można pominąć fragmentów murów obronnych z XIV wieku z Bramą Żagańską oraz basztą zachodnią. W centrum miasta duże wrażenie sprawia ratusz z dwiema wieżami oraz kamienice z XVIII-XIX wieku.

Miłośników historii z pewnością ucieszy fakt, że w Borowym można zobaczyć pozostałości dworu zbudowanego na przełomie XVI i XVII wieku,  należącego niegdyś do rodziny Promnitz. Na uwagę zasługują również ruiny pałacu z przełomu XIX i XX w zbudowanego przez Fryderyka Glöcknera we wsi Czerna.

Nie sposób również zapomnieć o miejscowości Iłowa, położonej zaledwie 16 km od Żagania. To właśnie tam, w kościele pw. Chrystusa Króla można podziwiać perłę budownictwa organowego Ziemi Lubuskiej. Będąc w Iłowej trzeba koniecznie urządzić sobie spacer po tutejszym, odrestaurowanym Parku Dworskim.

Wszystkich zainteresowanych techniką z pewnością zainteresuje najstarszy w województwie lubuskim węzeł kolejowy z 1846r., znajdujący się w Jankowej Żagańskiej.