Szlak Śladami Johannesa Keplera w Żaganiu powstał w 2011 roku i obejmował sześć miejsc upamiętniających pobyt wybitnego astronoma w naszym mieście.
Obecne na szlak składają się:
- Pomnik Keplera przy ul. Warszawskiej
- Wieża ratuszowa z tablicą wmurowaną na okoliczność 400. rocznicy urodzin Keplera
- Restauracja „Kepler”, której wnętrza zdobią malowidła poświęcone astronomowi
- Konwikt z wieżą do obserwacji astronomicznych
- Ulica nazwana imieniem Johannesa Keplera
- Replika Bramy Szpitalnej i wieży Keplera
- Plenerowy Układ Słoneczny (otwarty w grudniu 2021 roku)
1. Pomnik Keplera przy ulicy Warszawskiej
Johannes Kepler urodził się 27 grudnia 1571 r. w Weil der Stadt. Był wybitnym niemieckim matematykiem, fizykiem i astronomem, a także odkrywcą trzech reguł, jakimi rządzą się ruchy planet Układu Słonecznego (tzw. prawa Keplera). Wynalazł lunetę astronomiczną, która została następnie nazwana jego imieniem. Wprowadził przecinek do ułamków dziesiętnych, był autorem Tablic Rudolfińskich, w których zawarty został katalog gwiazd i tabele planetarne. Opisał podstawowy wielościan gwiaździsty, który nazwał stella octangula. Ostatnie lata życia spędził w Żaganiu na dworze księcia żagańskiego Albrechta Wallensteina, słynnego wodza z wojny trzydziestoletniej. Na sprowadzonej do miasta prasie drukarskiej Kepler wydrukował parę mniejszych dzieł, w tym m.in. przepowiednię, która trafnie przewidywała przejście planety Merkury przez tarczę słońca 7 listopada 1631 r. Niestety nie dożył jej spełnienia, zmarł 15 listopada 1630 r. w Ratyzbonie. Na jego grobie zamieszczono następującą sentencję:
Mierzyłem światłość nieba, teraz mierzę cień Ziemi.
Niebiański rodzaj mojego ducha – cień mojego ciała, który tutaj leży.
Pomnik upamiętniający Keplera stanął przy ul. Warszawskiej w Żaganiu w 2009 roku. Autorem pomnika wykonanego z laminatu uszlachetnionego jest Mirosław Górski z Nowej Soli.
2. Wieża ratuszowa
Z okazji jubileuszu 400 rocznicy urodzin astronoma w 1972 roku wmurowano w ścianę żagańskiej wieży ratuszowej tablicę pamiątkową, na której znalazła się następująca treść:
W latach 1628-1630 przebywał w Żaganiu
Johannes Kepler
kontynuator myśli kopernikańskiej
i tutaj pracował nad dziełem “Ephemerides”
w 400 rocznicę urodzin
Społeczeństwo Żagania
3. Restauracja „Kepler”
W 1998 r. od imienia Keplera nazwano restaurację zlokalizowaną w centrum miasta (dawniej Staromiejską). Wnętrze lokalu zdobią malowidła ścienne nawiązujące do twórczości i życia słynnego astronoma, a stropy utrzymane w kolorze indygo symoblizują nieboskłon. Ich autorem jest krakowski artysta Tadeusz Pietuch – konserwator dzieł sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
4. Konwikt z wieżą do obserwacji astronomicznych
Matematyczne uzdolnienia, liczne prace oraz odkrycia naukowe Johannesa Keplera sprawiły, że astronom zyskał w Żaganiu wielu sympatyków. W 1764 roku przy okazji budowy konwiktu (będącego częścią zespołu klasztornego kanoników regularnych), za sprawą opata Jana Ignacego Felbigera, nad furtą zbudowano wieżę, mającą służyć obserwacjom astronomicznym. W Żaganiu miały znajdować się również liczne dzieła i przyrządy Keplera. Jego pobyt w naszym mieście był wielokrotnie upamiętniany, np. w 300. rocznicę śmierci uczonego na głazie w Gaju Keplera umieszczono owalny medalion z podobizną astronoma, a z okazji 400. rocznicy urodzin wmurowano okolicznościową tablicę w Wieżę Ratuszową.
5. Ulica nazwana imieniem Johannesa Keplera
W jednym z pierwszych opublikowanych w Żaganiu dzieł Johannes Kepler przewidział zaćmienie Słońca, które miało nastąpić 10 czerwca 1630 roku. Precyzyjnie określił czas jego wystąpienia dla Wiednia, Linzu i Żagania. Spektakularny moment przejścia Księżyca przez tarczę Słońca nastąpił zgodnie z przewidywaniami astronoma – w Żaganiu możliwe do zaobserwowania było zaćmienie całkowite. Dokładne przewidzenie momentu zaćmienia przysporzyło astronomowi sporej popularności nie tylko wśród osób związanych z nauką. Wybitne osiągnięcia na polu naukowym sprawiły, że na przełomie XIX i XX w. jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście nazwano ulicą Keplera (Johannes Kepler Straße).
6. Replika Bramy Szpitalnej i wieży Keplera
W 1627 roku książę Albrecht Wallenstein wszedł w posiadanie Księstwa Żagańskiego. Kilka miesięcy później zaproponował, będącemu w trudnej sytuacji, Johannesowi Keplerowi osiedlenie w Żaganiu. Książę zapewnił astronomowi oraz jego rodzinie godziwe warunki do życia i pracy. Zagwarantował im również ochronę przed ewentualnymi zagrożeniami związanymi z przynależnością do prześladowanego wówczas kościoła luterańskiego. Zgodnie z powziętymi ustaleniami, Kepler miał otrzymać do dyspozycji wieżę mieszczącą się przy Bramie Szpitalnej w celu prowadzenia obserwacji astronomicznych oraz prasę drukarską.
7. Plenerowy Układ Słoneczny
Plenerowy Układ Słoneczny zainstalowany w 2021 roku z okazji obchodów 450. rocznicy urodzin jednego z najznamienitszych mieszkańców Żagania – Johannesa Keplera (27.12.1571 – 15.11.1630). Niemiecki astronom stworzył podwaliny współczesnej astronomii, fizyki i matematyki. Uczony określił trzy reguły rządzące ruchami planet Układu Słonecznego wskazując, że planety poruszają się wokół słońca po eliptycznych orbitach. Potwierdził w ten sposób heliocentryczną teorię Kopernika. Johannes Kepler ulepszył teleskop stworzony przez Galileusza, w Żaganiu napisał pierwszą w historii literatury powieść fantastyczną „Sen”. Plenerowy Układ Słoneczny jest częścią szlaku turystycznego „Śladami Johannesa Keplera w Żaganiu”.