MUZEUM

Muzeum Obozów Jenieckich jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest miasto Żagań. Muzeum powstało w 1971 roku na terenie Stalagu VIIIC – wybudowanego w 1939 roku obozu jenieckiego Wehrmachtu dla szeregowych i podoficerów wojsk lądowych. Placówka upamiętnia i dokumentuje historię obozów jenieckich oraz przebywających w nich, w różnych okresach historii, żołnierzy.

Muzeum to narodowe miejsce pamięci,  gdzie zgromadzone są liczne eksponaty związane z żagańskimi stalagami. Jest miejscem spotkań jeńców dawnych obozów oraz ich potomków z całego świata.

Muzeum Obozów Jenieckich to prężne i coraz nowocześniejsze centrum edukacyjne. Znajduje się tu ekspozycja stała poświęcona żagańskim obozom oraz makieta sektora północnego Stalagu Luft 3.

Na terenie placówki można zobaczyć także zrekonstruowaną wieżę wartowniczą, model tunelu ucieczkowego „Harry” oraz replikę baraku jenieckiego nr 104.

Muzeum dysponuje salą TV i wykładową oraz bogatą filmoteką dokumentalną w różnych wersjach językowych.

Na terenach obozowych zorganizowane zostały dwa szlaki turystyczne przebiegające przez cmentarze wojenne i pozostałości infrastruktury obozowej.

W rejonie budynku muzeum znajdują miejsca do odpoczynku i istnieje możliwość zorganizowania ogniska. Na terenie muzeum organizowane są plenerowe widowiska historyczne i pokazy militarne.

Muzeum Obozów Jenieckich współpracuje z placówkami o podobnym charakterze w kraju i za granicą (warszawskie Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, londyńskie Imperial War Museum) oraz z jednostkami takimi jak Royal Air Force czy Akademia Sił Powietrznych USA w Colorado Springs. W ostatnich latach placówka zacieśniła kontakty ze środowiskami weteranów wojennych z Wielkiej Brytanii oraz USA, co zaowocowało zwiększeniem liczby zwiedzających z Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Przy współpracy z brytyjskim Stowarzyszeniem Byłych Jeńców Wojennych co roku w styczniu muzeum organizuje tzw. Long march – przemarsz historyczną trasą ewakuacji żagańskich obozów jenieckich prowadzącą z Żagania do niemieckiego miasta Spremberg.

Dowiedz się więcej na temat obozów jenieckich w Żaganiu.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.