Strona główna TURYSTYKA ZABYTKI ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY

Barokowy pałac został zbudowany na miejscu piastowskiego zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Od północy i zachodu zwrócony jest w stronę miasta, natomiast od południa i wschodu otoczony rozległym parkiem krajobrazowym, przez który przepływa rzeka Bóbr.

Pałac i dwór żagański stał się jednym z bardziej znanych w Europie. W latach panowania księżnej przeprowadzono w pałacu wiele prac modernizacyjnych. Obecny wygląd pałacu ukształtowany został w okresie baroku.

Od Wallensteina do księżnej Doroty

Pierwszym inicjatorem budowy nowej, magnackiej siedziby w Żaganiu był naczelny dowódca wojsk cesarskich podczas wojny 30-letniej, Albrecht von Wallenstein. To właśnie on nabył od cesarza Fernynanda II Habsburga w 1627 roku księstwo żagańskie.

Prace nad wznoszeniem rezydencji rozpoczęto w 1628 roku, a autorem jej projektu był włoski architekt Vincenco Boccaccio. Niestety z powodu śmierci Wallensteina w 1634 roku prace nad budową zostały przerwane. W 1646 roku księstwo stało się własnością księcia Vaclawa Euzebiusza Lobkowica, który w 1670 roku podjął przerwaną budowę. Tym razem według projektu książęcego mistrza murarskiego Antoniego della Porty. W 1791 roku księstwo żagańskie zostało zakupione przez księcia Kurlandii i Semigalii, Piotra Birona i to właśnie w tym okresie rozpoczęto prace nad adaptacją pomieszczeń pałacu do potrzeb rodziny książęcej.  W roku 1842 księstwo wraz z pałacem przeszło na własność księżnej Doroty Talleyrand – Perigord.

Za czasów księżnej Doroty pałac w Żaganiu odwiedzali znamienici przedstawiciele ze świata polityki, nauki i kultury, wśród nich: Alexander baron von Humboldt, Ferenz Liszt, król pruski Wilhelm I  czy Hermann książę von Puckler – Muskau.

Park Książęcy

Okalający pałac park miejski, dawniej książęcy, należy do obiektów najwyższej rangi. Uznawany już przed II wojną światową za najpiękniejszy na Śląsku i jeden z najwspanialszych w Europie Środkowej, jest jednym z największych zabytkowych parków miejskich w Polsce. To zielone królestwo swymi początkami sięga czasów Wallensteina, który założył obok pałacu zwierzyniec.

Jego obecna postać ukształtowana została w XIX wieku, za czasów księżnej Doroty, przez Książęcego Inspektora Ogrodów i Parków, Oskara Teicherta. Do dziś park zachwyca swoim pięknem i stanowi ulubione miejsce spacerów dla mieszkańców miasta i turystów.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.