Strona główna TURYSTYKA ZABYTKI WIEŻA KOŚCIOŁA POEWANGELICKIEGO – WIDOKOWA

WIEŻA KOŚCIOŁA POEWANGELICKIEGO – WIDOKOWA

Wieża dawnego kościoła ewangelickiego p.w. Trójcy Świętej, zwanego również Kościołem Łaski to jedyny ocalały fragment świątyni rozebranej w 1965 roku.

Wieża kościoła powstała z inicjatywy księżnej Doroty, która w 1843 roku zleciła architektowi Karolowi Henrykowi E. Knoblauchowi projekt nowej wyniosłej wieży kościoła ewangelickiego w stylu neogotyckim. Wieża liczy sobie 84 metry wysokości, na jej parterze urządzone zostało mauzoleum książęce, stąd prowadzi wejście do krypty. Na ścianach widnieją kamienne płyty epitafijne pochowanych tu członków książęcej rodziny Bironów. W zwieńczeniach płyt umieszczono ich rodowe herby.

W 1846 roku pochowano tu księcia Piotra Birona i jego żonę Dorotę, następnie bratanka księcia, oficera kawalerii, Piotra Gustawa oraz dwie córki księcia: Joannę i Paulinę.

Niestety pierwotne wyposażenie kaplicy Bironów w wieży dawnego kościoła ewangelickiego przetrwało do czasów obecnych w stanie szczątkowym, dlatego tym większej wartości nabiera każdy ocalały element. Do takich należy tabliczka pochodząca z trumny księżnej Anny Doroty Biron, która niestety w 2002 roku zaginęła. 29 października 2004 r. wieża ponownie zastała przywrócona do użytku jako widokowa. Pozostanie ona jednak nie tylko świadectwem wielowiekowej historii miasta, ale i istotnym w skali regionu przykładem architektury neogotyckiej związanej ze szkołą berlińską.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.